Abnousse Shalmaniová, francouzsko-íránská spisovatelka a novinářka
Foto: HN – Libor Fojtík
Když jí bylo šest let a šla v Teheránu do první třídy, musela si obléknout pytlovité kalhoty a uvázat muslimský šátek. Nenáviděla ho, stejně jako přísné oči až po nos zahalených učitelek. A tak se jednou neovládla, strhala ze sebe oblečení a nahá vyběhla na školní dvůr.

Abnousse Shalmaniová dnes žije ve Francii a o své soukromé vzpouře proti islámskému státu otevřeně mluví a píše. Ve své adoptivní vlasti se také vehementně zasazuje za práva žen, takže nepřekvapí, že i v osobním životě nejde zrovna obvyklými cestičkami. Žije sama a je tomu ráda. Nechce se vdávat, netouží mít děti. Psaní je nejdůležitější. A pak svoboda. Absolutní. A žádné kompromisy!

Je jako lavina. Rozmáchle gestikuluje, mluví překotně, vykřičníky nestačí. Není těžké jí uvěřit, že odmalička byla svéráznou osobností, která se prostě nemohla popasovat s přísnými společenskými pravidly, jež přinesl do Íránu hrozivý duchovní vůdce. Chomejní, Sade a já − tak pojmenovala knihu, jež ve Francii a v řadě arabských zemích vzbudila velkou pozornost. Její český překlad vyšel před několika týdny.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.