Kateřina Zychová, vlčice z Wall Street
Foto: Tomáš Nosil
Dívali se na ni jako na zjevení z východní Evropy, když v roce 1995 nastoupila do londýnské pobočky banky JPMorgan. Ale to jí nestačilo a povýšila na Wall Street. Kateřina Zychová říká, že New York je velmi agresivní město a tohle byla opravdu rychlá jízda.

Na zdi zasedačky společnosti Verdi Capital visí koláž sestavená ze zažloutlých obálek s razítky z celého světa. Připomíná, že zakladatelka Kateřina Zychová má obchodování v genech. Její pradědeček za první republiky založil firmu Karel Schneider, která vyráběla pozinkované a cínové nádoby a vyvážela je do mnoha zemí − od Izraele přes Jihoafrickou republiku až po Austrálii.

"Obraz visel u prarodičů v obývacím pokoji. Vzpomínali, že tohle jediné jim z firmy zůstalo. Komplikovaná restituce po revoluci se totiž úplně nezdařila," říká štíhlá hnědovlasá žena v tmavém kostýmku. Když se neusmívá, má ve tváři přísný, až zarputilý výraz. Během let v nejlepších bankách světa se musela naučit mít ostré lokty. K práci v cizině ji ostatně inspirovali právě prarodiče.

"Bývalý účetní z rodinné firmy pozval babičku a dědečka do Chicaga, aby pro něj pracovali. Uvažovali tehdy o emigraci, ale babička to psychicky neunesla. Měla v Československu dva syny a malá vnoučata. Po roce a půl se vrátili. A děda jí to nikdy neodpustil," vzpomíná Zychová, která celé dětství slýchala, že musí odjet do Ameriky. Už na gymnáziu uvažovala, že emigruje. Po maturitě však nastala sametová revoluce, což situaci výrazně zjednodušilo. Několik semestrů na vysoké škole strávila v Německu, kde se zdokonalila v němčině a vedle toho studovala i angličtinu.

"Začátkem 90. let, v době raného kapitalismu, byly jiné podmínky a požadavky pro dosažení úspěchu než dnes. V Česku měl šanci uspět v podstatě každý, kdo byl průbojný a uměl jazyky. Jako čerstvá absolventka jsem se přihlásila na stáž do české kanceláře investiční banky JPMorgan, kde si mě pod křídla vzal sám ředitel a zakladatel české pobočky Karl-Heinz Kranich. Ten mě později doporučil do Londýna."

No co, přišly odměny

Vzpomíná, jak se na ni v britské metropoli v roce 1995 dívali jako na zjevení z východní Evropy. Česko ale podle ní mělo v JPMorgan dobrou pověst, především kvůli úspěšné privatizaci Českého Telecomu. "Najímali talenty z celé Evropy, které měly do velkého kotle přispět tím, co v něm chybělo. Z našeho regionu jsem tam byla jen já a jeden Polák," popisuje Zychová, kterou v Londýně čekalo vyčerpávající pracovní nasazení.

Kateřina Zychová (45)

◼ Investorka. Pracovala v největších investičních bankách světa JPMorgan, Credit Suisse a Goldman Sachs v Londýně a v New Yorku. ◼ Pochází z Ostravy, vystudovala ekonomii na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Opavě a později získala titul MBA na americkém Rochester Institute of Technology. ◼ V současnosti vede vlastní investiční firmu Verdi Capital. ◼ Baví ji jízda na horském kole, lyžování a skialpinismus, tenis, cestování do exotických zemí a studium jazyků.

"Nároky byly obrovské, neustále mi někdo na stůl pokládal další a další úkoly. Na množství práce bylo minimum lidí, domů jsem chodila pozdě a občas spala třeba jen dvě hodiny. Stávalo se, že mi zavolali ve tři ráno, ať přijdu, že našli chybu v prezentaci. Stačilo by to opravit až ráno, ale podle mě tím trénovali juniory, aby ukázali, jak jsou tvrdí."

Mezery pociťovala i v jazyce, přestože si myslela, že angličtinu ovládá slušně. "Jenže mým šéfem byl americký právník, který mě za ni neustále tepal. Požadavky na to, aby člověk napsal profesionální prezentaci nebo dopis adresovaný řediteli nadnárodní společnosti, jsou úplně jiné. Naučila jsem se to jen tím, že jsem dopisy musela opravovat tak dlouho, dokud nebyly dokonalé," popisuje a dodává, že jazykové schopnosti Čechů se podle její zkušenosti příliš nezlepšily. "Když dnes hledám mladé lidi do své firmy, zjišťuji, že sice anglicky umí, ale s velmi limitovaným slovníkem. Nejsou schopní v jazyce přemýšlet. K tomu je potřeba delší pobyt v anglicky mluvících zemích, čtení zpráv a knih v originále, sledování filmů v původním znění a podobně."

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.