Areál šroubárny v Libčicích nad Vltavou.
Foto: Martin Vonka
V areálu bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou vznikne kulturně-společenské centrum. Připojí se tak k dalším dnes již nefunkčním průmyslovým objektům, které našly nové využití. Tovární komíny prošly kuriózními přestavbami, na jejich dokumentaci se podílejí i členové Svazu českých komínářů.

Libčice nad Vltavou jsou jen pár kilometrů severně od Prahy, dojet se tam dá vlakem za necelých dvacet minut. Ve znaku má město sukovitou ostrev, obilný klas, bílý pruh a matici. Právě ta poukazuje k bohaté průmyslové činnosti města. Kromě vodní elektrárny totiž na území dnešních Libčic v minulosti fungovala dnes již zbouraná cihelna. Objekt bývalé šroubárny a drátovny z roku 1812 naopak setrval. Naštěstí. 

V současné době na území tohoto objektu vzniká také nové kulturně-společenské centrum, jehož výstavbu řídí autor projektu architekt Patrik Hoffman. "Chystáme toho více, projekt by měl být živým spojením architektury, designu a umění s vývojem, výzkumem a výrobou. Vše začalo rekonstrukcí Uhelného mlýna a sousední staré kotelny, nyní se chystáme adaptovat i novou kotelnu z 90. let," přibližuje záměry architekt. Zrekonstruovaný mlýn dokonce získal v roce 2013 národní cenu za architekturu.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.