Robotické ruce nebo třeba vozíky s motorem. Ve světe olympijských, ale i paralympijských her jsou takové věci považovány za nespravedlivou výhodu. Jenže soutěživých lidí, kteří si své zdravotní postižení kompenzují technikou, není málo a to si uvědomili i na Technické univerzitě v Curychu, která letos pořádá první "olympiádu" pro kyborgy.

Rozhodně se ale nejedná o nějaké superlidi s vizáží Terminátora, kteří v dlani rozdrtí třeba kámen. Nápad na uspořádání her vznikl z frustrace, že se lidé, kteří ke svému každodennímu životu potřebují elektronické protézy, nemohou sportovních klání účastnit. Že si v životě pomáhají technickými vymoženostmi, přitom vůbec neznamená, že nejsou sami fyzicky zdatní. "Olympiáda pro kyborgy je oslavou lidské vynalézavosti a síly, kterou umožňuje spojení člověka a stroje," vysvětlil pro zpravodajský server Quartz organizátor her Robert Reiner. 

Místo "sportovců" se budou jednotlivých soutěží účastnit "piloti"  za každým závodníkem totiž bude stát tým technologických odborníků, který mu bude s úkoly pomáhat. Od klasické olympiády se budou odlišovat i samotná sportovní klání – jejich cílem totiž není ukázat největší sílu nebo rychlost, soutěžit se totiž bude v napodobování každodenních situací.

Soutěžící s robotickou rukou si tak budou muset poradit třeba s krájením chleba nebo otevíráním nádob. Na účastníky s protetiky dolních končetin čeká výstup do schodů nebo našlapování na speciální stupínky.

Olympiáda pro kyborgy tak má především ukázat, jak mohou technologické vymoženosti lidem s postižením pomoci. První ročník se bude konat v říjnu tohoto roku.

Zdroj: Youtube.com/Cybathlon 2016