Původní a nová část domu na sebe přirozeně navazují a mají jednotný ráz.
Foto: Ester Havlová
Do Machova na Náchodsku jezdíval majitel zrekonstruované chalupy Tomáš Notek už jako malý kluk. Po letech se sem vrátil natrvalo, aby dopřál i svým dětem život uprostřed přírody. Jednoduché úpravy proměnily nevelký dům v domov pro šestičlennou rodinu.

Na začátku byla romantická představa majitele vrátit se do kraje, ve kterém jsme spolu zažili ta nejkrásnější dobrodružství, když jsme sem jezdívali za tetou Blážou," říká autor přestavby architekt David Chmelař. "Je to silné a inspirativní prostředí, které zachytil Antonín Slavíček na obrazu Podvečer v Machově. Kraj je ovlivněný i rodákem Aloisem Jiráskem, v jeho F. L. Věkovi 'vystupuje' téměř 600 let stará lípa na pozemku majitele. Památný strom nakonec ovlivnil celou rekonstrukci. Střechu nad novou přístavbou jsme otočili tak, že je z obýváku vidět do koruny lípy. Na tom majitel trval. Díky obrácenému sklonu střechy 'vyrostla' místnost i do výšky a získala tím atmosféru soudobého prostoru, nikoliv stísněné světnice s původně nízkým stropem. Vznikl tak velký obývací pokoj propojený s kuchyní."

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.