Kateřina Slunéčková, vizuální umělkyně
Foto: Tomáš Nosil
Tvoří videoprojekce ke koncertům Davida Kollera i obrazy dívek z pornografických snů či z nočních můr. Její životopis by udělal dojem na Jacka Kerouaka: do školy chodila v černošské části Brooklynu, bydlela ve squatu v Barceloně a v Austrálii studovala animaci a surfovala. Obdivuje osobité a nezávislé ženy umělkyně.

Nejdříve chtěla, abych jí předem poslal okruhy otázek. Asi měla strach, že z ní budu tahat nějaké detaily o jejím vztahu s Davidem Kollerem, o němž se loni v létě rozepsal tuzemský bulvár. Nakonec měla jen jednu podmínku. Že se sejdeme v baru, kde se může kouřit. A když jsme se sešli, ohlásila, že má kocovinu. Přitom to na ní nebylo vůbec znát. Mluvila bystře a energicky, místy mělo její vyprávění až živelnou sílu, často se nahlas pobaveně smála.

Vzpomněl jsem si na její obraz dívky v rudých šatech, která drží v náručí lišku. Zvíře je od pohledu mrtvé. Pak na jiný obraz, na němž stojí jiná dívka, které tečou po tvářích slzy a je po krk ve vodě, v jakémsi soukromém moři, které vyplakala, a pod hladinou jí okolo ramen a mezi lokty plují velryby. A potom na schoulenou, snící, nebo spíš truchlící ženskou postavu, nad níž se sklání obrovský empatický lední medvěd. Zřejmě jí chce dát radu do života.

Vlastně jsem zapomněl zmínit ještě jeden obrázek, je to malba na dřevě, kde je taková smutná pihovatá dívka, která má plnou náruč trochu divných panenek na hraní, některé vypadají jako živé, některé jako mrtvoly a všechny tak trochu jako z hororu…

V těch obrazech se snažím odlehčenou formou zobrazit úzkosti a deprese, obvykle svoje. Například ty panenky, které drží dívka v náručí, to je těch několik já, která má člověk schovaná uvnitř. A nějak je drží pohromadě. Svoje démony. Hodně popisuji partnerské vztahy, zajímá mě hranice mezi tím, kdy je to hezké a kdy už moc ne. I proto často zobrazuji sexualitu. Protože je skvělá, ale zároveň může být hodně temná.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.