Pomocí populární selfie-tyče se fotí zejména turisté. - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/ Marco Verch
Na internetu se objevila pasáž z české komedie, ve které herečka pořídí fotku pomocí rozkládací tyčky. Film Zabil jsem Einsteina, pánové pochází z roku 1970. Skutečný původ populární selfie-tyče přitom zůstává nejasný.

Koncept tyčí na focení autoportrétů "selfie" se zdá být stejně starý jako lidstvo samo  anebo alespoň tak starý jako československý film Zabil jsem Einsteina, pánové z roku 1970. Píše o tom zpravodajský server Business Insider.

Na serveru Reddit se objevila pasáž z klasické české sci-fi komedie ze 70. let, v níž Iva Janžurová rozloží tyčku složenou jako anténa, na jejímž konci zablýskne světlo a z rukojeti vyjede snímek jako z fotoaparátu Polaroid.

Zdá se tedy, že umělecký předobraz v současnosti tak populární selfie-tyče vymysleli už tvůrci filmu natočeného podle literární předlohy Josefa Nesvadby. Ten napsal scénář společně s Milošem Macourkem a Oldřichem Lipským, jenž se ujal režie.

Smajlíci s homosexuální tematikou: Částečná cenzura internetu je v některých zemích běžnou praxí - čtěte ZDE

reklama

Skutečný původ tohoto moderního vynálezu přitom zůstává nejasný. Zdá se, že se selfie-tyčí experimentoval už v 80. letech Hiroši Ueda, inženýr japonské společnosti Minolta specializující se na výrobu fotoaparátů. Z jeho práce ovšem nic konkrétního nevzešlo, a patent na tyč nakonec podal v roce 2005 Kanaďan Wayne Fromm.