Výzkum v terénu, v tomto případě v trafikách a malých samoobsluhách, se snaží mimo jiné odhalit, jestli se podvádí víc ráno, nebo večer.
Foto: HN – Lukáš Bíba
Jistě znáte tu předrevoluční průpovídku - kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. Nyní máme demokracii a naše sklony polepšit si na úkor druhých přetrvávají. Že by to bylo v nás zakódované? Laboratoř CEBEX při svých experimentálních hrách přivádí lidi do morálních dilemat. A vědecké výsledky jsou velmi zajímavé.

Sedíte v místnosti plné počítačů oddělených zástěnami. Na monitoru se objeví text: "Byl/a jste vylosován/a a částku, kterou nyní zvolíte z celkové sumy 500, si budete moci na konci našeho pokusu odnést domů. Kolik si vezmete?" Víte, že ona pětistovka je určena pro Člověka v tísni. Takže pokud si nic nevezmete, půjde celá na konto této organizace. Sáhnete-li po půlce, dostane jen 250, a když si vezmete všechno, Člověk v tísni ostrouhá.

Okamžitě se mi vybavují neutěšené záběry dětí pobíhajících mezi stany v uprchlických táborech nebo na podmáčených polích kdesi na hranicích při čekání na další putování Evropou. Vlastně ani nevím, jestli zrovna na těchhle místech Člověk v tísni pomáhá, ale předpokládám, že ano. Mám tu organizaci spojenou s rychlou, účinnou a profesionální pomocí, dokonce už jsem si mnohokrát říkala, že jí začnu přispívat. Zvolit jako odpověď nulu a poslat na její účet celou pětistovku je tedy z mého pohledu jediná správná možnost.

 O něco později se situace u monitoru opakuje. Tentokrát je ale text trochu jiný. Místo Člověku v tísni by měly jít peníze do veřejných rozpočtů, konkrétně na účet ministerstva financí. V tomto kole byl navíc vylosován někdo jiný. To znamená, že otázka na částku, která se má nyní z pětistovky strhnout, je čistě hypotetická. Ať se sem napíše cokoliv, žádné přilepšení z toho na konci nekouká.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.