Čeští designéři vyhráli londýnskou přehlídku International Showcase 2016.
Foto: archiv Last Fata Morgana
International Fashion Showcase je prestižní londýnská přehlídka konající se každoročně v rámci London Fashion Weeku. Hlavní ocenění letošního ročníku za nejlepší instalaci si odnesli designéři z UMPRUM. Vítězná výstava Last Fata Morgana bude od konce dubna k vidění v Praze.

Že je o české módě ve světě stále slyšet, ukázali mladí návrháři z pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové (UMPRUM) v rámci londýnského týdne módy. Z prestižní přehlídky International Fashion Showcase si totiž odnesli cenu za nejlepší instalaci.

Výstava designových kousků s názvem Last Fata Morgana, kterou pořádalo České centrum v Londýně spolu s UMPRUM v čele s kurátorem Pavlem Ivančicem, představila sedm talentovaných studentů pražské školy. Jako vítěze přehlídky je vybrala prestižní porota v čele s přední stylistkou a kritičkou módního časopisu Vogue Sarah Mower. Ta dokonce přirovnala UMPRUM k jednomu z předních světových center vzdělávání v oblasti módy a designu londýnské Central Saint Martins.

reklama

"Oproti jiným stejně velkým zemím se česká móda ve světě tolik neprosazuje, nynější studenti ale mají obrovský potenciál tento pohled změnit," dodal Ivančic. Samotný název výstavy tak odkazuje právě na to, jaké možnosti a sílu mladí designéři z posttotalitní generace mají.

Podle Ivančice si vítězové zaslouží uznání také proto, že byli na výstavě jako jediní neprofesionální designéři: "Všechny ostatní země prezentovaly své přední designérské špičky, Česko jako jediné předvedlo práce svých nejlepších studentů."

Přehlídka International Fashion Showcase je pořádána každoročně v rámci London Fashion Weeku. Výstava Last Fata Morgana, kterou spoluorganizuje České centrum v Londýně, se na konci dubna vrátí do Prahy, kde bude v rozšířené podobě k vidění v pražské Galerii Smečky.