Se svým životem je spokojeno 67 procent obyvatel ČR. - Ilustrační foto
Foto: foter.com/ The Next Web Photos
Index životní spokojenosti je na nejvyšší úrovni od konce roku 2003. Spokojenost se životem stoupá s dosaženým vzděláním a rostoucím příjmem v domácnosti. Méně spokojení jsou nezaměstnaní a lidé žijící osaměle v jednočlenných domácnostech.

Více než dvě třetiny obyvatel Česka jsou spokojeny se svým životem. Vyplývá to z lednového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle statistiků je index životní spokojenosti na nejvyšší úrovni od konce roku 2003.

Se svým životem bylo v lednu velmi spokojeno 13 procent respondentů. Dalších 54 procent volilo odpověď "spíše spokojen". Na opačném pólu stála dvě procenta velmi nespokojených a 11 procent spíše nespokojených respondentů. Zbylá pětina volila ambivalentní odpověď.

Zatímco letos v lednu bylo se svým životem velmi či spíše spokojeno 67 procent dotázaných, loni to bylo 61 a o rok dříve 59 procent respondentů. "Z hlediska dlouhodobého vývoje se v současnosti spokojenost s životem nachází ve svém historickém maximu," uvádí zpráva CVVM. Sociologové k tomuto závěru došli na základě srovnání klouzavého průměru indexu spokojenosti od prosince roku 2003. Jeho výrazný nárůst je patrný v posledních dvou a půl letech.

Z lednového průzkumu CVVM vyplývá, že spokojenost se životem klesá s věkem a naopak stoupá s dosaženým vzděláním a rostoucím příjmem domácností. "Méně spokojeni jsou důchodci, nezaměstnaní, rozvedení, ovdovělí a lidé žijící osaměle v jednočlenných domácnostech," konstatuje zpráva CVVM.