Takový pohled možná brzy bude minulostí. V Ugandě začnou jezdit elektroautobusy. - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/Jeff Attaway
Africká Uganda se dočkala zásadního kroku v oblasti dopravy. Tuzemská společnost uvedla na trh autobus poháněný energií ze slunečního záření. Elektroautobus je určen zejména pro lokální přepravu cestujících.

Východoafrická Uganda má tropické podnebí, které je sice částečně zmírňováno nadmořskou výškou, přesto se nezapře. Místní konstruktéři se rozhodli využít takřka nulových srážek a obrátili svou pozornost na sluneční paprsky. Vznikl tak autobus, který pohání energie ze slunečního záření. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Ugandská firma Kiira Motors představila první prostředek veřejné dopravy, který čerpá elektrickou energii ze solárních panelů. Autobus dostal název Kayoola a svou testovací jízdu zažil v hlavním městě Kampale za velké radosti místních obyvatel.

reklama

Generální ředitel společnosti Paul Isaac Musasizi je úspěchem nadšen. "Věřím, že tento krok pomůže pozvednout úroveň automobilového průmyslu, technické i výrobní odvětví,"dodal.

Kromě změn v dopravě si Musasizi slibuje i vznik nových pracovních míst, kterých by podle něj mohlo být až 7 tisíc. Pokud by se autobusy vyráběly sériově, cena jednoho kusu by se měla pohybovat okolo 58 tisíc dolarů (1 435 384 korun). 

Autorem konceptu solárního autobusu je tým z ugandské Makerere University. Stroj dokáže pojmout 35 cestujících a dosáhne rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Solární panely jsou umístěny na střeše vozu.

 

Kayoola Test Drive Video

Zdroj: YouTube.com