Jeden šumivý nápoj obsahuje přibližně 46 gramů cukru. - Ilustrační foto
Foto: foter.com/ Quinn Dombrowski
V důsledku konzumace šumivých nápojů přibývá lidí trpících obezitou a zubními kazy. Cukr v šumivých nápojích způsobuje arytmii i mdloby. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje snížit příjem cukru pod 10 procent denního energetického příjmu.

Dva Kanaďané, Mitchell Moffit a Gregory Brown, založili v roce 2012 youtubový kanál AsapSCIENCE, na který každý týden umisťují videa, v nichž kreativním způsobem zpracovávají problematiku týkající se funkčnosti lidského těla. Na konci ledna se zaměřili na jeden z největších prohřešků zdravého stravování  šumivé nápoje, kterých se i přes neustálou hrozbu cukrovky, obezity a zubních kazů prodá a zkonzumuje až miliarda denně. Na aktivity této dvojice upozornil zpravodajský server Independent.

Pokud nahradíte doporučených osm sklenic vody denně osmi šumivými drinky za týden, přijmete 5000 kalorií, hlásí video. Upozorňuje se v něm také na případ, kdy žena po dobu 16 let pila výhradně šumivé nápoje. Během té doby jí výrazně klesla hodnota draslíku v krvi, a byla dokonce hospitalizována se srdeční arytmií. 

What If You Only Drank Soda?

Zdroj: Youtube.com

Cukr, kterého je v průměrné porci šumivého nápoje obsaženo cca 46 gramů, aktivuje mozkové centrum a podporuje chuť k jídlu. To platí i o umělých sladidlech. V případě dietních nápojů totiž mívají lidé často tendenci věřit, že přijímají méně kalorií, a proto si dopřejí větší porce jídla. Kromě toho kyseliny oslabují zubní sklovinu a přispívají ke vzniku zubního kazu.

Světová zdravotnická organizace proto apeluje na dospělé a děti, aby snížili příjem cukru na méně než 10 procent jejich denního energetického příjmu a zabránili tak obezitě i zubním potížím. Důležitý bude podle dr. Francesca Branca z WHO postoj, který k problematice produkce potravin zaujmou jednotlivé země. V úvahu přichází také tzv. daň z cukru.