Spektrum barev je velmi pestré, lidé ale nejčastěji sází na modrou - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/Bipin Gupta
Módní barvy se mění s každým ročním obdobím. Pocitově nejoblíbenější však zůstává modrá. Je víceméně všudypřítomná, symbolizuje harmonii, magii i nesmrtelnost.

Ačkoli barev známe celou škálu a každé sezóně vévodí jiná, modrá vítězí na plné čáře v deseti dotazovaných zemích napříč čtyřmi kontinenty. Další místa vždy střídavě obsadily barvy červená, zelená a fialová. Informoval o tom server YouGov UK. A proč se u nás modrá umisťuje na nejvyšších příčkách?

Z fyziologického hlediska člověk patří mezi takzvané trichromaty. To znamená, že v lidském oku se nachází tři receptory, kdy každý z nich reaguje na jednu ze základních barev - červenou, zelenou a právě modrou. Z nich posléze vznikají barvy sekundární, které obvykle obsazují nižší příčky žebříčku oblíbenosti. Mainstreamové barvy zkrátka mají větší šanci na výhru.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.