Diktátor Mao Ce-tung vládl v Číně téměř třicet let, nyní mu postavili obří sochu - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/ zoomar
Mao Ce-tung, čínský diktátor, vládl téměř tři desítky let. V provincii Che-nan mu nyní vztyčili sochu až do nebes. Obrovská socha Mao Ce-tunga je natřená kolosální zlatou barvou.

Kolosální, zlatou barvou natřená socha zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga byla vztyčena v otevřené krajině v čínské provincii Che-nan. Stavbu sochy v hodnotě tří milionů jüanů (11,5 milionu korun) údajně financovala skupina místních podnikatelů.

Socha diktátora, který vládl Číně téměř tři desetiletí, sahá do výšky třiceti sedmi metrů. Stavba trvala devět měsíců a dokončena byla v prosinci. Mao Ce-tunga autor sochy zachytil, jak sedí s rukama zkříženýma v klíně a zamyšleně hledí před sebe.

Mao Ce-tung (1893-1976) stál v čele revoluce, která vedla ke zřízení Čínské lidové republiky v roce 1949. Od té doby až do své smrti v roce 1976 nejlidnatější zemi světa neomezeně vládl. Jeho stoupenci mu přičítají zásluhy na vytvoření silné, sjednocené Číny, odpůrci naopak připomínají, že v důsledku jeho represí a politických a hospodářských chyb, vedoucích k ničivému hladomoru, zahynuly desítky milionů lidí.

Čínská komunistická strana již dříve přiznala, že Mao udělal za své vlády "jisté chyby". Portréty zakladatele moderní Číny ale dodnes zdobí čínské bankovky a jeho balzamované tělo přitahuje v mauzoleu v Pekingu zástupy návštěvníků.

Někteří diskutéři na internetu sochu kritizovali, když mimo jiné poukázali na to, že byla umístěna v provincii Che-nan, která byla jednou z oblastí nejhůře postižených hladomorem koncem 50. let minulého století.

"Copak jste zapomněli na velký hladomor, že stavíte něco takového?" táže se jeden z diskutujících na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru.