Očistné kúry jsou podle lékařů mýtus, tělo detoxikovat nelze - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/ Robert Gourley
Detoxikační programy jsou v dnešní době velmi populární. Lékaři však jejich účinnost zpochybňují a doporučují vyváženou stravu. Lidské tělo vyloučí toxiny samo pomocí orgánů.

Poslední dobou se s očistnými kúrami doslova roztrhl pytel a mnozí na nich staví celkem dobrý byznys. Detox organismu zní jako dokonalá metoda, jak v poměrně krátkém čase zbavit tělo všech škodlivých látek a za pár dní se probudit jako tabula rasa. 

Tablety, mastičky, šampony, oleje, meditace či různé speciální diety - to jsou prostředky, jejichž prostřednictvím se nejčastěji praktikují oblíbené detoxikační kúry. Lékaři je ovšem označují za utopii. "Existují dvě roviny detoxu a pouze jedna z nich je akceptovatelná: pokud hovoříme o lidech s drogovou či podobnou závislostí," uvedl pro zpravodajský server The Guardian Edzard Ernst, profesor medicíny na Univerzitě v Exeteru. V jiném kontextu podle něj používají pojem detox jen podnikatelé a šarlatáni.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.