Do periodické soustavy přibyly další čtyři prvky - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/ Philippe Put
Změny v periodické soustavě prvků nastaly poprvé od roku 2011. Čtyři nové prvky mají zatím dočasné pracovní označení podle protonového čísla. Jejich zkoumání bylo obtížné, vědci proto slaví velký úspěch.

Hned čtyři nové chemické prvky trvale přibyly do periodické tabulky. Stalo se tak poprvé od roku 2011, kdy byly do periodické soustavy připsány prvky s protonovými čísly 114 a 116. Informoval o tom zpravodajský server The Verge.

Poté co globální chemická organizace Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (IUPAC) potvrdila objev čtyř nových prvků, oznámila jejich připojení k periodické soustavě. Prvky s protonovými čísly 113, 115, 117 a 118 tak splnily kritéria pro začlenění mezi ostatní, završují nyní sedmou řadu tabulky.

Prvek 113 objevil tým vědců z Ústavu pro fyzikální a chemický výzkum Riken v Japonsku. Je tak vůbec prvním objeveným chemickým prvkem v Asii. Zbylé tři nové prvky byly objeveny rusko-americkým týmem vědců ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů (JINR). Tyto prvky dostaly dočasná pracovní pojmenování ununtrium, ununpentium, ununseptium a ununoctium právě podle hodnoty protonového čísla, oficiální názvy budou zveřejněny během následujících několika měsíců.

Jedná se o mimořádně těžké chemické prvky, které se velmi rychle rozkládají a je tak obtížné je vůbec zkoumat. "Pro vědce má tento objev větší hodnotu než olympijská zlatá medaile," řekl pro The Guardian Ryoji Noyori, bývalý prezident institutu Riken a laureát Nobelovy ceny za chemii.