Ilustrační foto
Foto: acr.army.cz
Australan James Harrison daroval za svůj život krevní plazmu už dvěma milionům dětí. Nyní 78letý muž má totiž vzácnou krevní skupinu, která pomáhá s léčbou hemolytické nemoci plodu a novorozenců. Australan získal řadu vyznamenání a s dárcovstvím nadále pokračuje.

Když bylo Australanu Jamesi Harrisonovi 14 let, prodělal operaci hrudníku. Jeho otec mu po probuzení řekl, že jeho život byl zachráněn díky tomu, že mu různí dárci věnovali 13 litrů krve. Rozhodl se, že až vyroste, chce také pomáhat lidem, kteří se dostali do podobné situace. Nyní již 78letý Harrison za svůj život daroval krevní plazmu více než tisíckrát. 

Harrison má navíc vzácnou krevní skupinu. Ta dokonce pomohla vyřešit problém, se kterým se Austrálie potýkala do roku 1967. Na nejmenším kontinentu světa totiž z neznámého důvodu umíraly tisíce novorozenců ročně. Právě Jamesova krev pomohla australským lékařům poprat se s do té doby nejasnou hemolytickou nemocí plodu a novorozenců. Jedná se o nemoc, během níž krev matky útočí na krvinky plodu.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.