Ilustrační symbol.
Foto: Foter.com/Free Grunge Textures
Symbolem letošního roku se pro Japonce stalo kandži, které je znakem vyjadřujícím bezpečí. Do hlasování se zapojilo více než 129 tisíc osob. Minulý rok si zvolili ideogram, který znázorňoval daně. Reagovali tak na nárůst DPH v zemi.

Japonci si jako symbol letošního roku vybrali znak (kandži) pro vyjádření bezpečí a jistoty. Letošek je pro Japonsko významný přijetím nových zákonů o národní obraně. O výběru občanů dnes informovali organizátoři tradičního hlasování, které se koná vždy na konci roku k hlavnímu charakteru uplynulých 12 měsíců.

Zvolený znak představuje ženu pod střechou a letos patřil k nejpoužívanějším v místním tisku. Novináři totiž věnovali velký prostor debatám o nových rozporuplných zákonech. Do hlasování o letošním symbolu se zapojilo více než 129 tisíc osob.

Poprvé za desítky let vyšly několikrát desetitisíce Japonců do ulic a protestovaly proti rozšíření pravomocí japonské armády. Parlament přesto nakonec schválil zákonné texty, které poprvé od druhé světové války umožňují vyslat japonské bojové jednotky na pomoc spojenecké zemi v zahraničním konfliktu. Podle odpůrců tím hrozí, že Japonsko zabředne do nějaké "americké války".

Symbolem loňského roku Japonci zvolili ideogram představující daně. Reagovali tak na loňský výrazný nárůst DPH v zemi.