Ilustrační foto.
Foto: foter.com/totorohouse
Drsné obrázky nemusí zdobit pouze tělo, mexičtí vězni z nich začali dělat módní kabelky. Odsouzenci tak dostali druhou šanci, díky které si vydělají dokonce více než za běžnou práci. Nápadem se inspirovaly i další firmy. Vězni tvoří dekorace oděvů či obuvi nebo se stávají zaměstnanci divadelního spolku.

I v mexických věznicích pověstných tvrdými podmínkami se dá objevit nový smysl života. Jeden úspěšný podnikatel se například za mřížemi nechal inspirovat tetováním spoluvězňů a teď nabízí desítkám odsouzenců práci při vyrývání těchto mnohdy morbidních vzorů na kožené kabelky. V nápravných zařízeních hledají zaměstnance také další firmy, díky nimž si vězni vydělají více, než jim dává vláda, napsal web zpravodajské stanice BBC.

Když se Jorge Cueto-Felgueroso před třemi lety ocitl nepravomocně odsouzený pro podvod v jedné z nejobávanějších mexických věznic Puente Grande, zmítala jím beznaděj. Přesvědčený o své nevině byl umístěn do nápravného zařízení s 13 tisíci vězni, kde se často rekrutují noví členové zločineckých band. A na každém kroku tam člověk narazí na nějaké tetování.

Právě pohled na drsné obrázky na tělech spoluvězňů jej přivedly na myšlenku, která pomohla přečkat pobyt za mřížemi jemu i mnoha dalším. Začal nabízet spoluvězňům znalým tetovacích technik, aby podobným způsobem jako na kůži lidskou přenášeli své vzory i na povrch kabelek.

Za necelý rok se dočkal nového verdiktu stvrzujícího jeho nevinu a mimo vězení rozjel expanzi své firmy. V současnosti prodává až 600 kabelek, tašek či peněženek měsíčně a rozjel výrobu triček. Jeho obchod zaměstnává na 200 lidí většinou z prostředí věznic, kteří si vydělají až 6000 pesos (9000 korun), což je i desetkrát více, než za běžnou práci ve vězení nabízí úřady.

A hlavně, přispívá k tomu, aby se z vězení nevracelo více zločinců, než do něj přišlo. "Problémem Mexika je, že vinní a nevinní lidé jsou ve věznicích dlouhou dobu pohromadě, protože soudy fungují velmi pomalu. Možnosti slušné práce (ve věznicích) neexistují, proto je pro mnohé jediným způsobem, jak z toho ven, cesta zločinu," popsal své zkušenosti osmačtyřicetiletý Cueto-Felgueroso.

Není jediným, který nabízí práci a novou životní naději mexickým vězňům. Za mřížemi hledají šikovné ženy také dvě sestry vlastnící obchody s dámskými doplňky a bytovými dekoracemi. Cílem je prý - kromě úspěchu vlastní firmy - pomoct matkám ke slušnému výdělku, aby mohly z vězení finančně podporovat své rodiny. "Není naší rolí soudit je nebo je zachraňovat. Snažíme se s nimi pracovat, aby dostaly důstojnou šanci pohnout se kupředu," řekla jedna ze sester Diana Martínezová-Erazová.

Podobnou myšlenkou se inspirovaly i další firmy. Vězni tvoří dekorace oděvů či obuvi nebo se stávají zaměstnanci divadelního spolku pořádajícího vystoupení, na něž chodí stovky diváků. "Je to pro ně životní šance, jak uniknout z té černé díry," řekla herečka Itari Martaová, která je spoluzakladatelkou zmíněného spolku.