Ilustrační foto.
Foto: foter.com/Patrick Denker
Hrabě Monte Christo byl proti indickým vězňům amatér. Jejich útěkové taktiky by překvapily nejednoho bachaře. Ti indičtí se museli v posledních měsících vypořádat třeba s útokem včel a jeden z vězňů jim dokonce utekl rovnou s křeslem, na kterém byl připoután.

Indičtí policejní důstojníci denně přepravují tisíce zločinců a podezřelých k různým soudům či do věznic. Většina z nich je přísně střežena, ale i tak si někteří místo cesty za mříže raději hledají novátorské způsoby, jak utéct. A jakkoliv by včely či křeslo nemusely být považovány za nejlepší pomocníky při útěku, indičtí policisté už se učí, že podcenit nesmí vůbec nic. Jen v poslední době indičtí vězni své bachaře překvapili nejméně čtyřmi neobvyklými způsoby, jak se z vězení dostat.

S KŘESÍLKEM ZA SVOBODOU

Minulý měsíc utekl z policejní stanice v Bombaji muž, kterého policisté připoutali na služebně k plastovému křesílku. Jakmile v místnosti osaměl, zvedl křesílko nad hlavu a nonšalantně odkráčel. List The Indian Express poté napsal, že když policisté procházeli záznam z bezpečnostní kamery, aby zjistili, co se stalo, "spadla jim čelist". Policejní činitelé později oficiálně připustili, že připoutat podezřelého k lehkému plastovému křesílku nejspíš nebude ten nejlepší nápad. "To je, jako bychom ho přímo vyzývali, aby se pokusil utéct," prohlásil jeden z nich.

OPERACE ŽIHADLO

Policisty na předměstí indického hlavního města Dillí zákeřně zaskočil roj včel, které prokázaly frapantní nedostatek úcty k prostředkům práva a pořádku. Běžné policejní ráno se letos 4. listopadu změnilo v téměř hororovou scénu, když na policejní služebnu vletěl roj včel z nedalekého stromu. Zatímco se policisté snažili schovat pod stoly a židlemi, zadržený muž na žihadla nedbal a ze stanice v klidu odešel. Ovšem jak napsal list The Times of India: "Tohle přece nemohl nikdo čekat."

JÁ JSEM TU JEN NA NÁVŠTĚVĚ

Mezi kuriózní historky se zapsal také případ muže odsouzeného za vraždu, který utekl z věznice v Bengalúru díky důmyslnému přestrojení. No, vlastně se ani tak moc přestrojovat nemusel, jen si na zápěstí natiskl improvizovaně vyrobené razítko, jaké se dává návštěvám ve věznici kvůli identifikaci - a odešel. Policie dospěla k překvapivému závěru, že jeho útěk umožnil "nedbalý přístup dozorců, kteří neprověřovali totožnost odcházejících osob".

ZMIZELÝ IDENTIFIKAČNÍ PRVEK

A opominout nelze ani muže, který uprchl z policejní vazby v Bombaji. Využil k tomu toalety, ale každý, kdo by sázel na klasiku v podobě úniku skrze záchodové okénko, by se mýlil. Muž byl z vazební věznice převezen do nemocnice poté, co si začal stěžovat, že nemůže hýbat nohama. Zatímco na kolečkovém křesle čekal na vyšetření, požádal, aby ho dozorce odvezl na toaletu. Tam strávil 30 minut - a pak klidně odešel. Zaskočený dozorce vysvětloval, že muže neviděl jinak, než na vozíku, a bez něj ho jednoduše nedokázal identifikovat.