Ilustrační foto.
Foto: foter.com/@cdharrison
Internetoví prodejci už od září hlásí zvýšený prodej. Očekávají, že letos Češi za dárky utratí až o 20 procent více než loni. Kromě hraček, oblečení nebo elektroniky, bude zájem také o létající drony nebo dárky se Star Wars tématikou.

Češi letos utratí na internetu za dárky v předvánočním období rekordních více než 25 miliard korun, nejméně o pětinu víc než loni. Hlavní nápor pro internetové obchody přijde mezi 7. a 20. prosincem. Jen v těchto dvou týdnech by měl on-line obrat dosáhnout celkem téměř šesti miliard korun. V tiskové zprávě to uvedla Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Růst tržeb zaznamenávají internetové obchody již od září, v listopadu a prosinci však obraty dosahují vrcholných čísel. "Nakupující ve věku do 34 let s přístupem k internetu objednají v e-shopech dokonce nadpoloviční většinu dárků," uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

reklama

Kanadská společnost našla druhý největší diamant na světě. Pochází z dolu v Botswaně - čtěte ZDE

Češi stále častěji nakupují v e-shopech i levnější zboží. "Předpokládáme ale, že dominovat budou opět hračky, oblečení a elektronika - především chytré telefony. Populární jsou dlouhodobě také parfémy a zboží pro zdraví a krásu obecně," dodal Vetyška. Podle něj by internetové obchody měly zvládnout doručit do Štědrého dne zboží objednané ještě v pondělí 21. prosince.

Podle ankety mezi prodejci budou dárkovým hitem letošních Vánoc létající drony a outdoorové kamery, které se na ně připínají. Oblíbená bude také tzv. nositelná elektronika, jako jsou chytré hodinky, dále mobily či Lego z edice Star Wars. Například internetový obchod Alza.cz očekává, že útrata zákazníků za vánoční dárky vzroste oproti loňskému roku o 40 procent. Slevový portál Slevomat.cz očekává nárůst vánoční tržeb o 20 až 30 procent.