Ilustrační foto.
Foto: foter.com/New York National Guard
Nový Zéland vyhlásil referendum, ve kterém si jeho obyvatelé vyberou novou vlajku. Ta stará má v rohu vlajku Spojeného Království a podle Novozélanďanů není dost reprezentativní. Návrhů na nový státní symbol bylo dokonce deset tisíc.

Kapradina, spirála, či barevné trojúhelníky - to jsou možnosti, pro něž se mohou Novozélanďané rozhodnout v pátek zahájeném referendu o nové státní vlajce. Hlasování iniciovala vláda, podle níž současná vlajka není reprezentativní a příliš odkazuje na minulost země jako britské kolonie. Lidé mohou hlasovat až do 11. prosince.

Po celé zemi nyní visí pětice návrhů, z nichž ten vítězný postoupí do druhého hlasování. V něm v březnu obyvatelé země rozhodnou, zda nahradí současnou vlajku.

reklama

Proti ní se v anketách vyslovila část obyvatel, s níž souhlasí i premiér John Key. Ten tvrdí, že malá britská vlajka umístěná v rohu té novozélandské je nevhodným symbolem dávné koloniální minulosti.

Úřady vybraly z více než 10 tisíc návrhů nové vlajky pětici finálních vzorů. Tři z nich obsahují tradiční symbol země, kapradinu, která je na dvou doplněna souhvězdím Jižního kříže, jenž je i na stávající vlajce. Další možnou volbou je pro Novozélanďany černobílá spirála zvaná koru, která se vyskytuje na většině kreseb maorů, původních obyvatel země. Pátá vlajka, jejíž zařazení schválila vláda dodatečně v září na základě petice 50 tisíc lidí, je tvořena trojúhelníky různých barev.

Mezi pěticí není podle průzkumů jasný favorit. Vítěz prvního referenda to však v březnu nebude mít jednoduché, neboť současnou vlajku v jedné z anket podpořily více než dvě třetiny obyvatel země.