Ilustrační foto.
Foto: foter.com/Romina Campos
V centru Prahy se představí šedesát českých nezávislých designérů, škol a tradičních tuzemských výrobců. Některé instalace budou přímo v ulicích hlavního města - na Piazzetě Národního divadla, Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či náměstí Republiky. Návštěvníci akce mimo jiné uvidí nábytek jako stavebnice, hipsterské oblečení pro děti, různé grafické práce nebo šperky ze skla i drahých kovů.

Prodejní přehlídka Czech Design Week představuje v centru Prahy šedesátku českých nezávislých designérů, škol a tradičních tuzemských výrobců. Zájemci si až do 15. listopadu mohou prohlédnout například kovové křeslo Domus vyhlášené jako nejlepší studentský design světa v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

Nachystány jsou i instalace přímo v ulicích hlavního města - na Piazzetě Národního divadla, Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či náměstí Republiky. Organizátoři upozorňují, že se snažili vedle nezávislého českého designu ukázat i příběh autorů.

reklama

 

 

"Máme například slečnu reprezentující manufakturu Rodná hrouda, která vycházela z českého folkloru. Původně pracovala deset let jako automechanička a nakonec se dostala k šití oděvů, po kterém toužila od malička. Dnes již šije i šaty, ve kterých české Miss reprezentují v zahraničí," řekl spoluorganizátor akce Tomáš Holý.

Návštěvníci akce mimo jiné uvidí nábytek jako stavebnice, hipsterské oblečení pro děti, různé grafické práce nebo šperky ze skla i drahých kovů. Součástí přehlídky jsou i venkovní instalace a speciální módní přehlídka v prostorách bývalé Fantovy kavárny na hlavním nádraží.

"Design není jen otázkou výstavních síní a galerií, ale měl by být součástí našeho každodenního života, proto v ulicích vystavíme sérii nábytku od českých návrhářů. Chybět proto ani nebudou umělecké instalace od předních výtvarníků na vozech, které se v pražských ulicích rovněž objeví," uvedl jeden ze tří organizátorů akce Lukáš Pipek.

Kromě historického Domu U Minuty zpřístupní Czech Design Week i další významné budovy v centru města. Speciální světelná umělecká instalace je nachystána do Pachtova paláce, kde také vystavuje několik designérů.

"Dalším milníkem je spolupráce s výtvarníkem Pastou Onerem, jehož sólové výstavy v Galerii Mánes s názvem Last Day in Paradise jsme partnery. Spojujeme tak to nejlepší z české výtvarné scény a designu, návštěvníci si mohou projít obě akce zároveň," doplnil Pipek s tím, že několik designových instalací se chystá i do vybraných pražských kaváren.

Přehlídka Czech Design Week je další designovou akcí konanou letos na podzim v metropoli. Netradiční lokace, pestrý doprovodný program a především tvorbu českých i zahraničních designérů, designérských studií, značek, škol i mladých talentů na 70 místech po celé Praze představil v říjnu 17. ročník Designbloku. Podle pořadatelů ho navštívilo více než 51 000 lidí.