V Americe se rozvádí nejvíc lidí na světě. - Ilustrační foto.
Foto: Shutterstock
V Americe se rozvádí nejvíce lidí na světě. Stále častější jsou i takzvané "šedé rozvody", při kterých z manželství odchází lidé nad 50 let. Od roku 1990 se dokonce i ztrojnásobil počet rozvádějících se lidí nad 65 let.

V Americe rychle stoupá počet "šedých rozvodů", kdy manželství končí čím dál víc osob starších 50 let. S odvoláním na oficiální statistiky o tom informoval zpravodajský server The Times.

Počet rozvodů v Americe zůstává nejvyšší na světě, ale od svého vrcholu v roce 1979 podstatně poklesl. Ale je tu demografická skupina, která jde proti tomuto trendu. Od roku 1990 se dvojnásobně zvýšil počet rozvádějících se osob starších 50 let - a mezi lidmi nad 65 let se počet rozvodů ve stejném období dokonce ztrojnásobil.

Mezi experty se objevila řada teorií, které se tento trend snaží vysvětlovat. Někteří uvádí, že ženy se naučily od života očekávat víc, než jen "snesitelné manželství", a nyní mají i finanční prostředky, aby se mohly rozvést a osamostatnit.

Dalšími uváděnými příčinami je skutečnost, že pro nové generace už rozvod nepředstavuje stigma, anebo to, že muži v důchodu mívají tendenci zdržovat se celé dny doma, což může postupem času zhoršovat vzájemné třecí plochy až na nesnesitelnou hranici.