Ilustrační foto.
Foto: foter.com/CristianŞtefănescu
Japonská zločinecká organizace jakuza ruší halloweenské oslavy. Svátek, při kterém děti žádají o sladkosti, byl doposud pro japonské gangstery tradicí. Letošní oslavy ruší kvůli obavě z možných střetů mezi gangy.

Anglosaský svátek, kdy se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat sladkosti, má v některých částech Japonska trochu jiný význam. V Kóbe rozdává sladkosti dětem ze sousedství tradiční zločinecká organizace jakuza. 

Notoricky známá mafie, která získává své prostředky vydíráním, nakonec oslavy, při kterých svá sídla otevírá malým "vymahačům" sladkostí, rozhodla zrušit. Před více než měsícem se totiž největší organizovaná skupina Yamaguchi-gumi rozdělila do dvou soupeřících frakcí a rozmohly se obavy, že dojde ke krvavému střetu mezi příslušníky těchto gangů.

"Uvědomujeme si, jakou lítost způsobíme rodičům i dětem, které se na letošní oslavy těšily, ale příští rok akci opět uspořádáme," vzkázalo velitelství Yamaguchi-gumi těm, co chtěli 31. října na koledu přijít.

Yamaguchi-gumi podle zpravodajského serveru The Daily Beast trvá na tom, že je humanitární organizací. Oslavami, jako je ta halloweenská, chce organizace ukázat, že není pouze zdrojem zla a vychází s místním obyvatelstvem. Udržovat dobré vztahy s místními se snaží také každoročním pořádáním společného pečení rýžových koláčů, v minulosti dokonce rozdávala i novoroční pozdravy v obálkách plných peněz.