Čtrvrtý ročník festivalu Pokoje začíná v pátek.
Foto: Dorota Velek
V pátek začíná festival Pokoje, na týden umožní mladým umělcům, aby svými instalacemi zaplnili čtyřicet místností v nevyužívaném domě v Cihelné ulici 4. Do 1. listopadu budou v jeho prostorách vystavovat vybrané ateliéry vysokých uměleckých škol v České republice. Festival Pokoje letos oživí Malou Stranu už počtvrté.

Nevyužívaný dům v malostranské Cihelné ulici už po čtvrté ožije uměním. Devět vysokých uměleckých škol z Prahy, Ostravy, Brna a dalších měst dostaly možnost využít jeho prostor k prezentaci práce svých studentů. Letošní ročník patří právě mladému umění. "Minulý ročník byl zaměřen na architekturu. Pro letošek se vracíme k nadějným umělcům," vysvětlila organizátorka Natálie Mohoritová.

Během festivalu svá díla představí padesát vybraných ateliérů. Výstava je koncipována jako site specific, to znamená, že je vytvořená tak, aby byla prezentována na konkrétních místech. Těmi je právě čtyřicet pokojů, zákoutí a chodeb v budově na Malé Straně.

Celý koncept výstavy vytvořilo v roce 2013 občanské sdružení Containall, které postavilo sezonní kulturní centrum v přepravním kontejneru na dvoře opuštěného paláce. Díky němu se alespoň na pár dní podařilo oživit budovu zajímavým projektem, který zvládá obsadit všechna její patra. Každoročně se Pokojů účastní okolo pět tisíc návštěvníků. Ty letošní budou moct první z nich navštívit v pátek od 18 hodin.

Třetí ročník festivalu Pokoje

 

Třetí ročník festivalu Pokoje se zaměřil na architekturu, letošním tématem jsou mladé naděje. Vystavovat na něm budou studenti ze sedmi měst a devíti škol. Foto: Dorota Velek