Roční období, ve kterém se dítě narodilo, má podle vědců vliv na jeho další vývoj - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/bradkeb
Doba, kterou těhotná žena stráví v létě na slunci, má podle vědců vliv na vývoj dítěte. Děti narozené během letních měsíců jsou vyšší, zdravější a puberta se u nich dostavuje později. Vysvětlit mechanismy, které vývoj dítěte ovlivňují, však vědci zatím nedokážou.

Děti narozené v létě budou při porodu pravděpodobně vážit více, v dospělosti budou vyšší, a dokonce i zdravější, zjistili vědci z univerzity v Cambridgi. 

A připojují se k nim i výzkumníci z Lékařské rady oddělení epidemiologického výzkumu, podle nichž doba, kterou těhotná žena stráví na slunci, má vliv na vývoj dítěte.

Do studie zveřejněné v časopise Heliyon bylo zapojeno přes půl milionu lidí, jak uvedl britský zpravodajský server The Independent.

Pod vedením doktora Johna Perryho vědci došli k závěru, že u dětí, které se narodily během letních měsíců, se dostavila puberta později, naopak děti narozené v zimě byly v pubertě dříve. "Je to poprvé, co byla dokázána souvislost mezi termínem porodu a obdobím, kdy se dostaví puberta," řekl vedoucí výzkumu doktor Perry.

"Naše výsledky dokazují, že měsíc narození dítěte hraje měřitelný vliv na rozvoj a zdraví dítěte, ale samozřejmě je třeba brát v úvahu i další mechanismy, které je však potřeba ještě prozkoumat," řekl pro The Independent John Perry. Přiznal, že vědcům stále není jasné, proč měsíc narození ovlivňuje váhu narozeného dítěte, jeho výšku v dospělosti, ale i načasování jeho puberty.

Jedním z možných vysvětlení je, že matka během letních měsíců získává více vitaminu D. Teorii vědci ale hodlají podpořit dalším výzkumem.