Může být stres i něčím prospěšný? - Ilustrační foto.
Foto: Thinkstock.com
Stres může za řadu onemocnění a zkracuje život. Podle vědců jsou však mladí lidé, kteří v dospívání musí čelit vypjatým situacím, v dospělosti rozhodnější. Lépe pak obstojí i v těžkých zkouškách.

Je dobře známo, že některé civilizační choroby jsou důsledkem nadměrného stresování. Stres často může za kardiovaskulární onemocnění, bolesti hlavy, zažívací potíže, poruchu spánku či autoimunitní onemocnění. 

Vědci z univerzity v Pensylvánii ale zjistili, že stres může být i v něčem prospěšný. Z jejich studie, o které informoval server Muy Interesante, vyplývá, že mladí lidé, kteří jsou častěji vystavováni stresovým a vypjatým situacím, jsou poté v dospělosti rozhodnější a dokážou obstát v těžkých zkouškách.

Experiment však nebyl proveden na lidech, ale jen na krysách. Výzkumníci je nejprve nechali čelit zdánlivým nástrahám, jako byly malá klec, pachy predátora, izolace nebo útoky vycpaného orla. Vystresované krysy se pak měly dostat k potravě, k níž vedlo množství překážek.

Ukázalo se, že vystresované krysy byly o 43 procent úspěšnější v obstarávání potravy a manipulování s neznámými předměty než jejich "kolegyně", které neprošly stresovým výcvikem.

I přesto, že pod tlakem možná zvládneme složitější úkoly a rychleji se rozhodujeme, vědci opět varují, že dlouhodobý stres zkracuje život a je zdraví velmi škodlivý.