Čína podlehla novému módnímu trendu. Selfie s vlasovou dekorací musí mít každý.
Foto: Reuters
V celé Číně si posledních pár měsíců lidé připínají na hlavu plastové dekorace v podobě zeleniny, ovoce a květin. Bojují tak proti městské šedi a stresovému prostředí. Média se nemohou shodnout, zda trend vychází z dávného čínského učení, nebo z dětského pořadu Teletubbies.

Když čínský vůdce Mao Ce-tung v 50. letech minulého století rozvířil zemi výzvou "ať rozkvétá sto květů", jistě si nepředstavoval nic tak frivolního, jako je aktuální trend hýbající čínským světem módních vlasových doplňků. Po celé Číně si totiž lidé bez rozdílu věku a pohlaví připínají do vlasů drobné plastové dekorace v podobě zeleniny, ovoce a květin.

Když tento trend před několika měsíci začal, šlo většinou jen o skromný fazolový výhonek připnutý do vlasů a trčící jako malé zelené tykadélko. A zdálo se, že je tento tenký zelený výhonek protestem proti šedému, stresujícímu prostředí měst.

Ale postupně se tenhle módní výstřelek rozrostl a při nedávném svátečním víkendu v Pekingu kvetly hlavy návštěvníků celou škálou plastové vegetace. Zářily na nich čtyřlístky, slunečnice, chryzantémy, levandule, houby, papričky, třešničky, dýně i malé borovice.

"Někteří lidé si myslí, že je to roztomilé, jiným to připadá jenom infantilní," říká Wang Jüe, zatímco pečlivě aranžuje na hlavu své kamarádky tři plastové květinky. "Ale člověk si s tím nepřipadá nijak zvlášť odlišný," dodává její kamarádka. "Možná jen trochu dětinský."

Zdá se, že nikdo neví, jak tato mánie začala anebo proč. Ti, kdo novému trendu propadli anebo rostlinné doplňky prodávají, nabízí širokou škálu matoucích spekulací, případně jen krčí rameny.

"Tohle jen dokazuje, že jsme v Číně ochotni zkusit prakticky cokoliv, co uvidíme na internetu," myslí si vysokoškolačka Wang Chao, která se po jedné pekingské ulici procházela se čtyřlístkem ve vlasech. "Nikdo neví, co to znamená, ale stejně to uděláme," citoval ji americký list The New York Times.

Některé čínské noviny přispěchaly s vysvětlením, že tento trend vzešel z dávného čínského učení o harmonii s přírodou. Jiní v něm ovšem vidí podobnost s britským pořadem pro děti Teletubbies, kde vystupovali malí mimozemšťánci s podivnými tykadélky.

Číňaně bojují proti šedi ve městech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ať už tento trend spustilo cokoliv, minulý měsíc se dočkal hvězdného posvěcení, když se na internetu objevila fotografie tchajwanského zpěváka Jaye Choua, který je v Číně nesmírně populární a který si i s manželkou připjal do vlasů fazolové výhonky.

"Fazolové výhonky jsou stále nejpopulárnější," říká prodavač z města I-wu ve východní Číně, které vzkvétá díky trhům, kde se zákazníkům nabízí a prodávají věci, o nichž by je nikdy nenapadlo, že je potřebují - jako například rákosové sukničky svítící ve tmě nebo zpívající plastové ryby.

Nejběžnější vysvětlení této nové módy, které koluje po ulicích, zní, že rostliny ve vlasech prostě vypadají roztomile. "Je to zábava, ale podle mě to taky chrání životní prostředí, ukazuje to, že nám záleží na přírodě," říká padesátiletý Mao Wen-li, který v centru Pekingu prodává plastové ozdoby. A při pohledu na plata plná umělých třešní, růží či fazolových výhonků mu nepřipadá nijak paradoxní, že jde o výrobky z plastu, které chrlí místní továrny.

"Myslím, že tohle je jeden z vlivů západní kultury," míní student Čchiou Čchuan-chuan, který si do vlasů připnul dva fazolové výhonky a dýni. "Číňané se obvykle necítí moc dobře, když mají projevit individualitu," dodal. "Ale pomalu si na to zvykáme."

Pokud ovšem rostliny ve vlasech představují individualitu, pak jde o individualitu hromadného druhu. Čínské internetové stránky nabízí tisíce prodejců čím dál tím propracovanějších doplňků a konkurence zároveň tlačí dolů ceny. Ještě před několika týdny se jedna sponka do vlasů prodávala v přepočtu za necelých 20 korun, nyní se za stejnou cenu dají koupit i tři nebo čtyři.

Obchodníci ale doufají, že domácím trhem tento trend neskončí. "U vás to ještě nemáte?" ptá se Li Ťing-chua prodávající plastové ozdůbky nedaleko pekingského Zakázaného města. "Tohle se určitě chytí i v cizině."