Ragby není globální sport jako fotbal nebo atletika, ale jeho fanouškům to vůbec nevadí. V něčem se podobá hokeji. Žije jím jen pár zemí na světě.
Autor textu ragby nikdy nehrál. Jen se na něj vášnivě rád dívá. A jako celoživotní fotbalista si myslel, že trefit se šišatým míčem ze vzdálenosti 22 metrů mezi tyče ragbyové branky nemůže být nic těžkého. Když se to nakonec po řadě nezdařených pokusů povedlo, měl pocit, jako by vyhrál Světový pohár. A letos ho někdo opravdu vyhraje.

Do konce prodloužení zbývala jediná minuta, stav zápasu byl 17:17. Osmdesát tři tisíc diváků na stadionu Telstra v Sydney řvalo tak, jak se na finále mistrovství světa v ragby patří. Hosté z Anglie zatlačili domácí Australany, přezdívané Wallabies, na jejich polovinu a získali aut asi 40 metrů od brankové čáry. "Tohle je poslední šance v tomhle prodloužení," pronesl anglický komentátor.

K míči se po autu dostala anglická mlýnová spojka Matt Dawson, tak jak to má hráč s číslem devět na zádech v ragby v popisu práce. Všichni čekali rozehrávku do strany − jenže Dawson udělal něco úplně jiného. Nečekaně se prosmýkl australskou obranou a těch patnáct metrů, které s míčem uběhl, než jej Australané dokázali složit na zem, znamenalo, že je zápas rozhodnut. Všem bylo jasné, co se stane. A stalo se to.