Socha Lenina - Ilustrační foto.
Foto: foter.com/kryshen
Leninova hlava se pod zem dostala před 24 lety po pádu komunistického režimu v Německé demokratické republice. Hlava je vysoká 1,7 metru a váží 3900 kilogramů. Na jaře se stane součástí výstavy o berlínských pomnících v pevnosti Špandava.

Téměř čtyřtunovou hlavu žulové sochy Vladimira Iljiče Lenina vykopali ve čtvrtek v Berlíně. Pod zem se dostala před 24 lety po pádu komunistického režimu v Německé demokratické republice (NDR). Nyní by se měla podle agentury DPA stát součástí výstavy o berlínských pomnících v pevnosti Špandava (Spandau).

Obří 19metrový Leninův pomník od sovětského sochaře Nikolaje Tomského odhalil v roce 1970 na náměstí v berlínské čtvrti Friedrichshain tehdejší šéf NDR Walter Ulbricht u příležitosti nedožitých 100. narozenin ruského revolucionáře. Navzdory protestům mnoha obyvatel východní části Berlína ji nechaly úřady v roce 1991 strhnout. Zhruba 130 částí pomníku pak zakopali v lese na jihovýchodním okraji města.

Hlavu vysokou 1,7 metru a vážící 3900 kilogramů dnes dělníci vykopali a převezli do muzea sídlícího v pevnosti Špandava na západě německé metropole. Na jaře příštího roku se Leninova hlava představí návštěvníkům jako jeden z ústředních exponátů připravované výstavy o berlínských pomnících. Zbylé části sochy zůstanou podle vedení muzea zatím dál zahrabané.

Vyzvednutí části sochy předcházely dlouhé debaty. Berlínská radnice se zpočátku stavěla proti vyhrabání sochy vzhledem k údajně vysokým nákladům. Práce se následně zpozdily i kvůli nutnosti přesunout na jiné místo chráněné ještěrky, které obývaly okolí zahrabaného monumentu.

Známým se případ demontáže Leninovy sochy stal mimo jiné díky scéně z filmu Good bye, Lenin! z roku 2003, který získal Evropskou filmovou cenu.