Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků
Foto: HN – Lukáš Bíba
Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků přiznává, že ji k četbě v poslední době přivádějí zvídavé otázky vnoučat. A tak si čte třeba o kulturní revoluci v Číně.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Čtení teď trošku odbývám, a tak na stolku leží knih asi sedm, z nichž čtu hlavně Jen Lien-kcheovy Čtyři knihy. Víte, máme vnuka Kryštofa, sedmnáctiletého studenta Keplerova gymnázia v Praze, milovníka historie. Být s ním a s jeho mladší sestrou Sárou je zázrak, nádhera. Pořád se nás na něco ptají, zvláště Kryštofovy otázky mě nutí ke čtení. Proto jsem zalistovala knihou o době Velkého skoku − Mao Ce-tungovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru. Je dobré nezapomínat a připomínat.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

To je Karel Čapek. Jeho texty jsou nadčasové. Mám ráda Jáchyma Topola a jeho Chladnou zemi. A také Amose Oze. Černá skříňka − skvělý milostný román v dopisech.

Která knížka vás naposledy dojala nebo překvapila?

Noční vlak do Lisabonu od Pascala Merciera. Přečetla jsem to jedním dechem. Kniha o tom, jak lehké je změnit život, jak snadné a možná i nebezpečné je probudit touhu. Mám ráda také knihu Madeleine. Úžasný životopis, koho jiného než Madeleine Albrightové. A pak − předseda a zakladatel naší nadace František Janouch. Nebyl sice ministrem zahraničí ani v USA, ani v Praze či ve Stockholmu, kde prožil velký kus života, ale jeho texty jsou pro mě vždy inspirativní. Třeba kniha Kriegel−Janouch: Na smutek není čas. Velké svědectví o těžké době. Anebo Šel básník chudě do světa, což je o udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi. Čte se to jako detektivka. A pak Ne, nestěžuji si…, tedy osobní vzpomínky Františka Janoucha. Název mluví za všechno.

Na kterou knihu stále nemůžete vyšetřit dost času?

Pražský hřbitov. Leží rozečtený na mém nočním stolku. S jeho autorem Umbertem Ecem jsem měla štěstí se potkat v Praze v roce 2000, když přebíral z rukou Dagmar a Václava Havlových Cenu Vize. Krásné setkání. Všechny jeho knihy jsem přečetla jedním dechem, a tak mě štve, že mi zrovna tato tak dlouho trvá, a nemohu se tudíž zapojit, když si o ní můj muž povídá s vnukem.

S kterým spisovatelem byste šla třeba hned zítra ráda na večeři a na co byste se ho chtěla zeptat?

S Ivanem Klímou. Ptala bych se na jeho život.

A s kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let? Anebo byste si s ním rovnou troufla na roční pobyt na pustém ostrově?

Letěla bych ráda se svým mužem. Je také trochu spisovatel. Ale rok na pustém ostrově? To je přece jen moc i po 44 letech manželství, ne?

jarvis_55f1aa4ae4b027784c2959bc.jpeg
Noční vlak do Lisabonu od Pascala Merciera
Foto: Lukáš Bíba, archiv HN
 
jarvis_55f1aa4ae4b027784c2959c0.jpeg
Jen Lien-kcheovy Čtyři knihy
Foto: Lukáš Bíba, archiv HN