Režisér Miroslav Krobot
Foto: Foto: Štěpánka Stein a Salim Issa
Režisér Miroslav Krobot žije divadlem a miluje vědecko-fantastickou literaturu, zvláště pak fantasy. A to v té nejmodernější podobě.

Jaké knížky máte teď na nočním stolku?

V tuto chvíli trochu blbé knihy, protože Městská knihovna byla před prázdninami řádně přebraná, já jsem měl asi tak půl hodiny na výběr knížek a netrefil jsem se. Mám na mysli moji oblíbenou sekci sci-fi a fantasy, v té bývám jindy úspěšnější. To pak mám radost.

Ke které knížce se rád a často vracíte?

Profesně se nejvíc vracím k Shakespearovi. Živě si pamatuju, jak jsem poprvé přečetl Krále Leara s pocitem něčeho, co mě neskutečně přesahuje a současně nedegraduje. Co se týče klasické prózy, vracím se třeba k Isaaku Babelovi, Milanu Kunderovi, Kurtu Vonnegutovi… Bylo by jich víc. Žebříček v žánru sci-fi a fantasy by asi vedl pro tuto chvíli China Miéville, ale mám rád i klasiky jako třeba Alastaira Reynoldse nebo Dana Simmonse. No a "napříč žánry" by asi vedla Bible a v závěsu Medvídek Pú.

Když už jsme u Medvídka Pú… Co jste nejraději četl v dětství?

Asi to nebude moc originální, ale vyrostl jsem na Karlu Mayovi a Julesi Vernovi. A protože jsem ze Zábřehu na Moravě, moc jsem si užíval Třicet let na zlatém severu o rodákovi Janu Welzlovi. Co se týká úplně prvních zážitků s knížkami, vybavuje se mi ještě hastrman Mulisák, jak sedí na vrbě u rybníka. Jinak Bubáci a hastrmani od Josefa Lady.

Profesně se často vracíte k Shakespearovi, předpokládám, že se nevyhýbáte ani odborné literatuře, ale co třeba životopisy, romány nebo detektivky z divadelního prostředí?

Snažím se být profesně v obraze a v tomto smyslu je výborný časopis Svět a divadlo. Beletrie vztahující se k oboru se nijak neštítím, jen je mi občas stydno, když vidím antikvariáty nadité divadelními a filmovými memoáry.

Kterou knihu máte na nočním stolku už proklatě dlouho a stále není ten správný čas?

Restů mám hodně. Jeden z nich je Dostojevského Deník spisovatele. A manželka mi také vřele doporučuje detektivky Joa Nesbøho… Tak jo! I když detektivky zrovna nemusím.

Kterou spisovatelku byste rád pozval na večeři?

Petru Procházkovou. Pili bychom moravské bílé, ona by vyprávěla o válce a já bych poslouchal.

A s kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let?

Nebál bych se letět s Akim Kaurismäkim, finským režisérem a scenáristou. Deset hodin ticha proložených několika panáky.

jarvis_55e889aae4b027784c16e091.jpeg
Jan Welzl: Třicet let na zlatém severu, Chvojkovo nakladatelství
Foto: Štěpánka Stein a Salim Issa
 
jarvis_55e889aae4b027784c16e095.jpeg
William Shakespear: Král Lear, nakladatelství Odeon
Foto: Štěpánka Stein a Salim Issa