Letos zaútočili žraloci na australské surfaře již třináctkrát.
Foto: ČTK
Západoaustralská univerzita přišla s nápadem na nový vzor kombinéz pro potápěče, který by měl zabránit žraločím útokům. Na západním pobřeží Austrálie zaútočili od letošního února žraloci na surfaře již třináctkrát. Úřady nabádají plavce a další sportovce k používání těchto oděvů a elektronických zařízení ve snaze vyhnout se hromadnému vybíjení paryb.

Zebří pruhy jsou jedním z nových vzorů na kombinézy, které zkoušejí australští surfaři v naději, že zaplaší žraloky. Přiměla je k tomu vlna útoků na populárních plážích Západní Austrálie, kde bylo jen od letošního února zaznamenáno 13 vážných případů napadení člověka žralokem, z nichž jeden skončil smrtí a tři další lidé utrpěli vážná zranění, napsal zpravodajský server The Times.

Za posledních pět let zabili žraloci u pobřeží Západní Austrálie nejméně sedm lidí. Úřady nicméně zatím odolávají tlaku veřejnosti, aby zahájily hromadné vybíjení žraloků, a namísto toho surfaře a plavce vyzývají, aby si pořídili nové vybavení včetně speciálních vzorů na oděvech či prknech, a elektronická pulzní zařízení.

reklama

Podle odborníků mají zebří pruhy žraloka zmást. "Většina z útoků žraloka na člověka spadá do kategorie chybné identifikace kořisti," řekl Robert Lushey z australské společnosti Radiator vyrábějící plavecké a surfařské oděvy.

"Vidí pomalu se pohybující siluetu, která vypadá jako jejich oblíbená potrava. Pokud ve chvíli, kdy se chystají zaútočit, tuto jejich představu rozbijete, máte větší šanci jim uniknout," dodal.

Tyto nové koupací oděvy se vzory odpuzujícími žraloky jsou založené na výzkumu Západoaustralské univerzity, jak žraloci identifikují svou kořist. Kombinézy a plavky pak kombinují vzory, které mají žraloky zmást.

Jeden z nich sází na "mimikry" - vzor na kombinéze je podobný vodě a žralok by tak měl mít problém člověka v něm uvidět. A ten, který na sobě má zebří pruhy, odborníci označují jako "varovný" - plavec v něm je ve vodě velmi viditelný, ale nepodobá se ničemu, co je žralok zvyklý lovit.