Vítkovická vysoká pec se po stovce let proměnila ve fascinující objekt.
Foto: Tomáš Souček
Věž nad vysokou pecí? Myslel jsem si, že to bude jen nápad na papíře. Nic podobného jsem totiž neviděl, a to jsem měl za to, že už jsem viděl všechno, co lze postavit. Mýlit se je lidské: teď Bolt Tower září jako industriální koruna nad Ostravou.

Vysoká pec č. 1 byla první významnou stavbou, kterou se podařilo v roce 2012 oživit v Dolní oblasti Vítkovice. V nefunkčním průmyslovém monumentu byla vytvořena naučná prohlídková trasa vrcholící vyhlídkovou plošinou. Už to samo o sobě byl úctyhodný výkon: strhující pohled do útrob monstra i na Beskydy, které se zdály být najednou skoro součástí města. Jenže jim to nestačilo.

Vizionářský investor Jan Světlík a architekt Josef Pleskot se rozhodli vydat výš. Chtěli vychladlou pec znovu rozpálit ještě jedním, více než dvacetimetrovým objektem, v němž by byla restaurace a klub a všude kolem pozorovatelna. Tady jsem se svou fantazií narazil. Neuměl jsem si představit, jak něco takového dostat do šedesátimetrové výšky, jak zajistit všechny sítě, instalace, rozvody…

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.