Dno Baltského moře ukrývalo nečekaný poklad.
Foto: Johan Rönnby
Vrak lodi z doby Kryštofa Kolumba v Baltském moři prozkoumali potápěči. Její trup ukrýval hlavu dřevěné příšery s ušima jako lev a čelistmi jako krokodýl. Vrak je mimořádně vzácným dokladem o podobě lodí z konce 15. století.

Švédští potápěči v úterý z Baltského moře vyzvedli dřevěnou hlavu mořské příšery z přídě vraku, který se potopil v roce 1495. Jde o mimořádně vzácný doklad o podobě lodí v době, kdy žil Kryštof Kolumbus, uvedla agentura Reuters.

Záhadné monstrum, které se u švédských břehů dostalo na vzduch po 520 letech, má uši jako lev a čelisti jako krokodýl. Pochází z dánské válečné lodě Gribshunden, kterou zachvátil požár během plavby z Kodaně do Kalmaru na východním pobřeží Švédska.

I když trup lodi utrpěl rozsáhlé škody, zbylé části z ní dělají jeden z nejlépe zachovalých vraků svého druhu. Pochází zhruba ze stejné doby jako Kolumbova vlajková loď Santa Maria.

"Když se to dívalo na svět naposledy, Leonardo da Vinci a Kryštof Kolumbus ještě žili," poznamenal Johan Ronnby, profesor podmořské archeologie na Södertörnské univerzitě. Rozzlobeně vyhlížející příšera zjevně měla strašit nepřátele.

"Je to mořská příšera a nás čeká diskuse o tom, co je to za zvíře. Já myslím, že je to nějaký druh fantaskního zvířete – drak se lvíma ušima a krokodýlí tlamou," řekl Ronnby.

"Žasnu. Věděli jsme, že to bude fantastická figura, ale toto předčilo naše očekávání, když jsme to teď spatřili," dodal Ronnby, který vyzvednutou příďovou figuru označil za světově unikátní.