Jakub Špalek
Foto: HN – Jan Schejbal
Jakub Špalek čte teď básně, které se promění v nové představení v pražském Divadle v Celetné, jemuž šéfuje. Jsou ale prázdniny, poezii občas střídá čtení o vaření či zahradě.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Milostný listář, což je výbor poezie českých spisovatelů − Neruda, Sládek, Vrchlický, Čapek, Nezval atd. Chceme z toho napsat nový májový speciál na příští rok − a mimochodem, ty dopisy jsou skvělé! William Shakespeare: Sonety − zakládáme kapelu William Band a texty už máme. Donald Farthing: Řez − proč, kdy a jak. Kniha, co vám řekne, jak vše stříhat na zahradě. V mém případě často otevíraná kniha. Zdeněk Lukeš: Praha moderní. Moje oblíbená, občasná − je zajímavé, kolem čeho denně chodíme a vůbec nevíme, co to je a jak to vzniklo.

Jamie Oliver: Moje Velká Británie. Máme taky prázdniny, chápete?

Co jste četl o prázdninách, když jste byl ještě školou povinný?

Mezi osmým a šestnáctým rokem jsem četl jako o život. Ze začátku Verne, May, Štorch, samozřejmě. Pak Quo vadis, Egypťan Sinuhet − to bylo jako zjevení. A samozřejmě sci-fi. Ludvík Souček, A. C. Clarke a další.

Která knížka vás naposledy dojala nebo nějak překvapila?

Špalíček − četl jsem ji synovi. Nádhera.

Jaký je váš nejoblíbenější spisovatel?

Milan Lukeš, mám rád jeho rozbory Shakespeara. Truman Capote − Jiné hlasy, jiné pokoje, Vánoční vzpomínka atd. Naprosto skvělé. Génius.

Čtete životopisy režisérů a herců nebo beletrii vztahující se k divadelnímu prostředí?

Že bych vyhledával takovou literaturu, to ne, ale chystám se splnit si sen. Chci se věnovat době našich rodičů − zajímají mě šedesátá léta, vznik Semaforu a pak první republika − Voskovec, Werich, Devětsil, kabaret Červená sedma. Chtěl bych toho přečíst o té době co nejvíc. Tak se jistě dostanu i k beletrii.

Máte nějaký dluh? Knihu, ke které se nemůžete stále dostat?

Keith Richards − Můj život.

Kterou spisovatelku byste rád pozval na večeři?

Ona to není tak úplně spisovatelka, ale píše. Píše o jídle do Reflexu a já to moc rád čtu. S Darinou Křivánkovou bych šel nejraději na tři večeře.

A se kterým autorem byste se nebál letět za oceán a ani by vám nevadilo, kdybyste přistáli na pustém ostrově?

Tak to není složitá odpověď. S Jiřím Stránským. Měl jsem to štěstí se s ním potkat, dokonce jsme napsali společně dvě hry. Tak bychom za letu probrali, co dál, a na tom ostrově to pak napsali. Jo, tam by byl neskutečný klid na debaty, vymýšlení a psaní.

jarvis_55c38591e4b01d9e54e6494b.jpeg
Zdeněk Lukeš: Praha moderní
Foto: archiv
jarvis_55c38591e4b01d9e54e6494f.jpeg
Mika Waltari: Egypťan Sinuhet
Foto: archiv