Čína má prvního biskupa po třech letech - Ilustrační foto.
Foto: Thinkstock.com
Joseph Čang Jin-lin se stal prvním čínským katolickým biskupem od roku 2012. A to i přes napjaté vztahy mezi čínskou vládou a Vatikánem, Čína se totiž bojí vlivu zahraniční církve. V nejlidnatější zemi světa je asi 12 milionů katolíků.

V Číně byl vysvěcen první katolický biskup od roku 2012. Stalo se tak v době přetrvávajícího napětí mezi vládou a katolickou církví, potažmo mezi Pekingem a Vatikánem. Joseph Čang Jin-lin byl jmenován biskupem koadjutorem (spolusprávcem) z An-jangu v provincii Che-nan, uvedla to agentura AP. Příslušná diecéze informace potvrdila, ale neposkytla žádné podrobnosti.

Podle katolických webů je shoda na obsazení postu vzácným případem souladu mezi čínskými úřady a vedením římsko-katolické církve.

reklama

Vztahy mezi katolickou církví a Čínou jsou ale stále napjaté. Čínský prezident Si Ťin-pching nedávno zopakoval varování před údajným nebezpečím zahraničního vlivu prostřednictvím náboženství v Číně.

Tlak vlády na odstraňování křížů a bourání načerno postavených katolických či protestantských kostelů ve východočínské provincii Če-ťiang v posledních týdnech vyvolaly bezprecedentní veřejný protest ze strany tamního biskupa a dalších 26 kněží.

Zahraniční servery AsiaNews a Ucanews uvedly, že vysvěcení biskupem se odehrálo se souhlasem Vatikánu, což by mohlo naznačovat návrat k praxi, kdy čínské úřady, které si nárokují výhradní právo na jmenování biskupů, jmenují takové kandidáty, které pak mlčky akceptuje i Vatikán.

Vysvěcení nového biskupa bylo zároveň prvním, které se odehrálo v době pontifikátu papeže Františka, který se několikrát vyslovil pro přátelství s Čínou.

Třiačtyřicetiletý Čang je zástupcem mladší generace kněží, kteří chtějí nalézt kompromis mezi oddaností vůči Vatikánu a přáním komunistické strany kontrolovat všechny sociální a náboženské instituce.

Oficiálně ateistická Čína v roce 1951 katolíky žádala, aby zpřetrhali vztahy s Vatikánem. Krátce poté zavřela kostely a kněze vsadila do vězení, některé na desítky let.

Nyní už Peking Číňanům povoluje veřejné konání pobožností, ale podle AP trvá na tom, že pravomoc jmenovat biskupy má katolická asociace pod kontrolou komunistické strany. V Číně, která má téměř 1,4 miliardy obyvatel, je odhadem 12 milionů katolíků.