Medvědy Ludvíka a Dášenku mají na zámku v Náchodě - Ilustrační foto.
Foto: Reuters
České hrady a zámky zvou návštěvníky, aby se přišli podívat na jejich zvířata. Od pávů přes labutě, srny, kachny, ale třeba také opice. Nejoblíbenějšími zvířecími obyvateli českých památek jsou medvědi.

Při návštěvách státních hradů a zámků lidé na památkách kromě kastelánů a průvodců potkají také množství nejrůznějších zvířat. K nejznámějším obyvatelům hradů patří medvědi, známí jsou také pávi jako obyvatelé zámeckých parků. Stovka tuzemských památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) ale hostí i opičky, labutě, andulky, kočky, kachny či rovnou celý zookoutek.

"Kasteláni se s návštěvníky rádi podělí o to, co obnáší péče o několikametrákové chlupáče nebo jaké potíže způsobují krásní a pyšní pávi," slibují zaměstnanci hradů a zámků.

Nejoblíbenějšími zvířecími obyvateli hradů a zámků jsou asi medvědi. Na zámku v Českém Krumlově sahá historie jejich chovu do 16. století, od roku 1707 dodnes obývají medvědí příkop. Po desetiletí patří medvěd také k zámku Konopiště, kde v příkopu chovají Jiříka, či k severočeskému zámku Zákupy, který již 22 let obývá Medoušek II., tedy v pořadí druhý medvěd toho jména. Ludvík a Dášenka, kteří žijí v medvědáriu zámku Náchod, zkonzumují každý týden 200 kilogramů zeleniny, ovoce, masa, vajec, tvarohu a pečiva.

Hlavně zámecké zahrady zdobí svými ocasními pery pávi. Přes svůj vznešený vzhled však tito opeřenci vykazují chování srovnatelné se slepicemi a podobný mají i jídelníček. Loni se jedna paví rodina nastěhovala do unikátní barokní voliéry z konce 17. století v bývalém hradním příkopu zámku Zákupy. Pávi jsou i v Třeboni, kde tamní pávice vyráží ze zámku na procházky do centra.

Zookoutek Podzámecké zahrady v Kroměříži obývají paviáni pláštíkoví, makakové, andulky, kanáři, křepelky japonské, holoubci diamantoví, zlatí bažanti či nutrie. Návštěvu kroměřížské Květné zahrady zpestří návštěvníkům především obyvatelé Králičího kopce, kterých je sedm a letos už měli třikrát mláďata. Jsou klidní a návštěvníci si je mohou pohladit. V parku u zámku Veltrusy žijí srny, zajíci a bažanti, v oboře chovají již přes 200 let daňka skvrnitého.

NPÚ spravuje více než sto nemovitých památek - hrady a zámky, kláštery, památky lidové architektury i technické památky 19. a 20. století. Návštěvnost státních památek byla loni rekordní. Přišlo 4,8 milionu lidí, téměř o půl milionů více než v roce 2013.