Kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda
Foto: Archiv
Kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda má historii takříkajíc v popisu práce, ale ve volném čase čte momentálně nejvíc pohádky. Svým malým dětem.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Dvě knihy. Jednu si čtu sám, to jsou Povídky od Zdeňka Svěráka. Líbí se mi Svěrákovy texty v písničkách, v divadle i ve filmech, je mi blízký jeho styl humoru a je mi sympatický jako člověk. Máme dvě malé děti, i proto si celá naše rodina zpívá písničky, které napsal společně s Jaroslavem Uhlířem. Druhá kniha z mého nočního stolku se jmenuje Andělské pohádky na dobrou noc od K. Wallace, L. Kuenzlera a dalších. Jsou to milé krátké příběhy doplněné o poselství. Tyto pohádky čteme dětem na dobrou noc. Už podruhé.

Když už jsme u pohádek − měl jste je v dětství také rád?

Miloval jsem pohádkové knihy, které jsem si mohl prohlížet a ze kterých mi dospělí četli. Sám jsem posléze ale moc vášnivým čtenářem nebyl. Vybavuji si Honzíkovu cestu od Bohuslava Říhy a Staré pověsti české od Aloise Jiráska.

Máte oblíbeného autora, k jehož knihám se vracíte?

To je Umberto Eco. Jeho knihy donutí přemýšlet, kombinovat. Fascinující a velmi inspirativní je nejen znalost prostředí, o kterém píše, ale i jeho pochopení. K mým oblíbeným autorů patří také historik Robert Kvaček, u kterého jsem mimojiné měl tu čest studovat. Vše interpretuje zcela jasně a přitom velice kultivovaným jazykem, který je radost číst.

Která knížka vás naposledy překvapila a inspirovala?

Archeolog Zdeněk Smetánka napsal Legendu o Ostojovi, v níž originálním a důvěryhodným způsobem rekonstruoval život člověka, jenž žil v knížecích Čechách. Smetánkovo spojení konkrétních informací z autentických pramenů a vlastních hypotéz je pro mne velmi inspirující. Vytvořil jedinečný příběh konkrétního člověka, podle něhož si můžeme udělat barvitější představu o životě v Čechách v 1. polovině 12. století. Rád bych vytvořil podobný autentický příběh jednoho obyvatele našeho hradu.

Kterou knihu byste si chtěl přečíst, stále není dost času, ale vy víte, že to prostě musíte stihnout?

Chystám se na cestopisy Zikmunda a Hanzelky. Jedná se o fenomenální cestovatelské příběhy, jež mimo jiné ukazují, jak moc se náš svět za posledních málo let změnil.

S kterým spisovatelem byste chtěl podniknout cestu kolem světa?

S Umbertem Ecem. Chtěl bych si s ním povídat nejen o jeho knihách a o sémantice, které se věnuje. Zajímalo by mě, jaký je v soukromí, co smýšlí o současném politickém dění, kultuře. Otázek bych měl spoustu, vydržel bych s ním pobývat poměrně dlouho. Otázka je, co on na to…

jarvis_55ba4511e4b01d9e4df2c532.jpeg
Umberto Eco: Pražský hřbitov
foto: archiv
jarvis_55ba4511e4b01d9e4df2c536.jpeg
Zdeněk Svěrák: Povídky
foto: archiv