Kravské zvonce prý majiteli hotelu v rakouských Alpách způsobily škodu za skoro 200 tisíc korun.
Foto: Shutterstock
V rakouské spolkové zemi Vorarlbersko probíhá soudní spor kvůli kravským zvoncům. Hluk, který zvony vydávají, prý vyhání hosty z jednoho z tamních alpských hotelů. Provozovatel hotelů chce po majitelích krav v přepočtu skoro 200 tisíc korun.

Kvůli zvonění kravských zvonců se ve vsi Zwischenwasser v rakouské spolkové zemi Vorarlbersko rozhořel soudní spor mezi místním hoteliérem a zemědělci. Majitel hotelu tvrdí, že kvůli hlasitému cinkání nemohou hosté v klidu spát a odjíždí dříve, napsala agentura APA.

Obě strany sporu k okresnímu soudu ve Feldkirchu dorazily se zvonci, kterými jasně dávaly najevo, co si o věci myslí. Zemědělci donesli malé zvonečky, jež by se prý hodily pro kozu, zatímco hoteliér přinesl asi šestinásobně větší zvonec.

reklama

Podnikatel, který se cítí postižen cinkáním zvonců krav pasoucích se na sousedním pozemku, žádá po zemědělcích 7000 eur (189 650 korun) odškodnění za ušlý zisk. Majitelé hlučného sedmihlavého stáda zase tvrdí, že se jim soused chce pomstít.

Hoteliérův advokát u soudu představil studii Švýcarského technologického institutu (ETH), podle níž dokáže kravský zvonec vydávat hluk, který se vyrovná motocyklu nebo pneumatickému kladivu. Právní zástupci chovatelů krav zase předložili posudek k podobnému případu, který skončil rozsudkem ve prospěch zvonců. Označil je za věc v daném místě obvyklou, a proto přípustnou.

Okresní soud ve Feldkirchu zatím verdikt nevynesl; čeká na odbornou expertizu ohledně působení hluku na člověka.