Největším lákadlem olomouckého Colores Flamencos je flamenkový kytarista Carlos Piňana.
Foto: flamencool.cz
Čtyři koncerty, filmové projekce, taneční workshopy i ochutnávky španělského jídla nabídne festival Colores Flamencos. Sedmý ročník přehlídky španělské kultury začne ve čtvrtek v Olomouci a potrvá až do neděle. Špičkou festivalu bude koncert Moravské filharmonie s kytaristou Carlosem Piňanou.

Olomouc bude od čtvrtka do neděle patřit španělským rytmům, tanci i gastronomii. Letošní ročník festivalu Colores Flamencos nabídne čtyři koncerty, flamenkovou fiestu, ochutnávku jídel i promítání španělských filmů.

Vrcholem letošní mezinárodní přehlídky bude sobotní galavečer, na kterém vystoupí spolu se symfonickým orchestrem Moravské filharmonie špičkový flamenkový kytarista Carlos Piňana. Organizátoři očekávají během přehlídky návštěvnost kolem 4500 lidí.

reklama

"Festival Colores Flamencos by velmi rád nejen Olomouc, ale i celý region seznamoval se španělskou kulturou. Festival není jen o flamenku, snažíme se představovat také španělské umělce, kteří hrají jazz, world music či klasickou hudbu.

Žánrová rozmanitost je velmi důležitá, díky této rozmanitosti a dramaturgii se festival zařadil za těch sedm let mezi nejvýznamnější festivaly tohoto druhu v rámci východní Evropy," řekl ve středu ČTK ředitel festivalu Viktor Šebesta.

Přehlídku zahájí na nádvoří radnice koncert projektu s mezinárodním obsazením Al-Andalus, který propojuje vášnivé flamenco s vlivy latinskoamerické hudby. Na jednom pódiu se setká madridská tanečnice Virginia Delgadová, uruguayský basista Andrés Ibarburu, izraelský perkusista Azar Abou a hudebník Petr Vít s dcerou Veronikou.

O den později se v prostředí Arcidiecézního muzea představí poprvé českému publiku virtuózní klavíristka a skladatelka Ariadna Castellanosová, reprezentující ve světě nejmladší španělskou flamenkovou generaci.

Galavečer flamenka je naplánován na sobotu na Výstavišti Flora. S Moravskou filharmonií bude flamenkový kytarista Carlos Piňana zkoušet od čtvrtka, před olomouckým vystoupením je čeká ještě koncert v Bratislavě. "Ten večer půjde o spojení klasického velkého orchestru a zemitého ryzího flamenka. Je to jediný koncert v České republice," doplnil Šebesta.

Součástí festivalu je také nedělní koncert v kapli Božího těla Con Pasión, přehlídku tradičně doprovodí také festivalová flamenková fiesta na Horním náměstí, Dny španělské gastronomie se specialitami španělské kuchyně i přehlídka španělské kinematografie v kině Metropol. Chybět nebudou také flamenkové workshopy.

Za uplynulých šest let konání festival navštívilo více než 20 tisíc návštěvníků. Milníkem byl velmi úspěšný koncert světové hudební hvězdy, fenomenálního kytaristy Paka de Lucíi v roce 2013, po němž se zájem o festival ještě zvýšil. Na přehlídku každoročně míří návštěvníci nejen z České republiky, ale i ze Slovenska nebo Polska.