"Tiger Woods" Scrabblu, osmačtyřicetiletý Nigel Richards
Foto: Twitter Fédération Française de Scrabble
Nigel Richards z Nového Zélandu se naučil francouzský slovník Scrabblu nazpaměť za devět týdnů. V pondělí vyhrál frankofonní mistrovství světa ve Scrabblu. Richards platí za nejlepšího hráče této hry v historii.

"Vůbec francouzsky nemluví – jen se naučil ta slova," potvrdila jeho dobrá známá Liz Fagerlundová. "Myslím, že by vůbec nebyl schopen francouzské konverzace," doplnila.

Osmačtyřicetiletý Richards vyhrál třikrát anglické mistrovství světa, pětkrát národní mistrovství USA a šestkrát tzv. UK Open. Nejkurióznější položkou jeho životopisu však bude určitě pondělní výhra nad soupeřem z frankofonního Gabonu. Také za to v Belgii od přítomného, vesměs francouzského, publika sklidil potlesk vestoje.

Ačkoliv jeho jméno většině lidí nic neříká, fanoušky Scrabblu je rodák z novozélandského Christchurche považován za nejlepšího hráče v historii. V dětství to ale na podobnou kariéru vůbec nevypadalo. "Když se učil mluvit, vůbec ho nezajímala slova, jen čísla," řekla jeho matka. Právě ta mu hru Scrabble ukázala, ale až v jeho 28 letech, a předpokládala, že mu moc nepůjde. 

Ukázalo se ovšem, že Richards je velký talent, a zanedlouho vyhrál Národní mistrovství Nového Zélandu. V roce 2000 se přestěhoval do Malajsie a nyní tuto zemi reprezentuje v mezinárodních soutěžích.

Díky typickým vousům a brýlím je Richards, který sady písmen vždy dlouho sleduje upřeným pohledem, opravdu snadno zapamatovatelný. "Bezpochyby je to nejlepší hráč v našem sportu v historii," myslí si novozélandský národní reprezentant ve Scrabblu Howard Warner.

Warner věří, že za Richardsovou schopností stojí skvělá fotografická paměť a matematická obratnost. Při hraní Scrabblu na vysoké úrovni totiž závisí víc na schopnosti spočítat si matematickou pravděpodobnost než na lingvistických schopnostech.