Historický parní vlak číslo 310.0134, známý pod názvem "kafemlejnek", na nádraží v Hodkovicích nad Mohelkou. (ilustr. foto)
Foto: ČTK
První zvláštní parní vlak se vydá na trasu z Černé v Pošumaví do Nového Údolí v sobotu 18. července. Bude tažen parní lokomotivou 310.093, přezdívanou kafemlejnek. Z Černé v Pošumaví pojede po břehu Lipna, podél šumavských slatí, údolím Studené Vltavy až do bývalé hraniční osady Nové Údolí.

Fandové železnice se mohou od tohoto víkendu projet zvláštním parním vlakem Šumavou. První na trasu z Černé v Pošumaví do Nového Údolí vyjede v sobotu 18. července a pojede každou sobotu a neděli do 9. srpna. Navíc je v nabídce Českých drah i výlet zvláštním nočním vlakem, a to v pátek 7. srpna, který zájemcům skýtá možnost pozorování noční oblohy v Národním parku Šumava, řekl dnes ČTK Jiří Kafka, ředitel českobudějovického obchodního centra Českých drah.

"Ve vlaku budou řazeny historické vozy třetí třídy s plošinkami, bufetový vůz a otevřený vyhlídkový vůz. Vlak bude tažen parní lokomotivou 310.093, přezdívanou kafemlejnek," uvedl Kafka.

Vlak, který nese jméno slavného šumavského fotografa Josefa Seidela, pojede z Černé v Pošumaví po břehu Lipna přes rodiště spisovatele Adalberta Stiftera a u Nové Pece vjede do Národního parku Šumava, kde trať vede podél šumavských slatí. Vlak stoupá údolím Studené Vltavy do Stožce a zamíří až do bývalé osady Nové Údolí na české hranici.

Létu s párou předcházely už čtyři jízdy Seidlovským vlakem za šumavskou historií. Příznivci železnice se mohou těšit i na další zajímavost. V sobotu 22. srpna přijede do Českých Budějovic moderní jednotka Railjet a bude pokračovat přes Kaplici až do Summerau.

Jízdou railjetu a dalším doprovodným programem České dráhy připomenou 190 let od zahájení stavby koněspřežné dráhy u Netřebic. Vlak bude odjíždět z Prahy v 06.44 a pojede přes Plzeň do Českých Budějovic, kam dorazí v 10.33 (do Summerau ve 12.43). Doprovodný program včetně přehlídky historických i současných kolejových vozidel bude připravený na nádraží v Kaplici.