Děti z dětského domova obsluhují v Hiltonu.
Foto: HN – Libor Fojtík
Oslavit osmnáctiny, opustit skleník dětského domova a pak nemít potuchy, jak sehnat práci, mluvit s úředníkem nebo se nenechat svést vábením půjček a nákupů na splátky. Společný projekt poradenské firmy Accenture a Nadace Terezy Maxové trénuje děti z dětských domovů na realitu života. Partnerka v poradenské firmě Alena Sochorová mluví o tom, jakou cenu může mít lekce kupování džusu nebo pohled na město z autobusu.

Hladce oholený číšník v hnědé vestě si do jedné ruky vyskládá půlmetrovou věž nádobí, do druhé chytí sklenici s nedopitým džusem a pak se svižným krokem vydá do zázemí kuchyně, odkud v mžiku vypluje s tácem čerstvého pečiva. I v deset dopoledne se hosté v hotelu Hilton houfně trousí na snídani, takže na téhle trase kmitá sem a tam už dobré tři hodiny.

Pavlovi je jednadvacet let a žije v dětském domově v Žíchovci. Do Hiltonu nastoupil na brigádu, kterou sehnal přes dobročinný projekt poradenské firmy Accenture a Nadace Terezy Maxové. Že není zaměstnancem hotelu, byste ale poznali jen podle malé cedulky, na níž má pod jménem napsáno „on training“.

Den předtím tu na slavnostním obědě obsluhoval českého prezidenta s marockou honorací a doufá, že mu z hotelu nabídnou stálé místo. Spiklenecky se ho ptám, jestli ho v práci něco štve. Dlouze se zamyslí a já čekám, že zmíní nekřesťansky brzké vstávání, bolení zad nebo málo pauz na cigaretu, on ale vypálí: „Jen mi vadí, jakej nepořádek po sobě nechávaj některý lidi.“ Od vedlejšího stolu se zvedne šestičlenná rodina a Pavel začne po strávnících hbitě sklízet. Koneckonců, ten nepořádek ho živí.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.