Zpěvačka Tereza Kerndlová
Foto: Archiv
Absolutní spisovatelskou jedničkou je pro zpěvačku Terezu Kerndlovou americký mistr hororu Stephen King. Okouzlil ji svou vynalézavostí, inteligencí a vtipem.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Momentálně mám připravené dvě knihy − Pan Mercedes od Stephena Kinga a Lunapark také od něj. Mistr King je pro mě jistotou a hororové příběhy se zápletkou nebo mysteriózní duchařiny mám nejraději.

Jaký je váš nejoblíbenější spisovatel vůbec? Ke kterým jeho knížkám se čas od času prostě musíte vrátit?

Budu se opakovat, ale jednoznačně Stephen King. A za ním jsou všichni ostatní, jako třeba Jo Nesbø nebo Stieg Larsson. Knihy Pytel kostí, Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank či Řbitov zviřátek jsou tituly, k nimž se ráda vracím. A nejen k těmto, zkrátka ke všem jeho knihám.

U které knížky jste se naposled nahlas rozesmála?

Docela mě rozesmála kniha s názvem Miláček od Guy de Maupassanta, kde se příběh odehrává ve staré Paříži, ale člověk zjistí, že ač je jiná doba, lidské povahy se příliš nemění. A mě upřímně rozesmálo, jak stačí být mladý, šarmantní a hezký a ženy různých věkových kategorií si může mladík omotat kolem prstu, a to dokonce několik naráz. Přes jejich pobláznění se může vyšplhat z nuly až na vrcholnou pozici a získat majetek a kariéru.

Která knížka vás naposledy dojala nebo nějak překvapila, šokovala? A proč?

Dýchací metoda od Kinga je příběh stárnoucího člověka, který umí krásně popsat své stáří takovým způsobem, že ačkoliv se ho všichni bojíme, v momentě četby snad chcete být i starý. A to mě překvapilo. A zároveň vás na konci této knížky čeká rozuzlení, které vás dojme, šokuje a překvapí zároveň.

Čtete životopisy slavných muzikantů nebo jiné knihy související s vaší profesí?

Životopisné knihy nečtu. Miluju zfilmované životopisy. Takže například Ray, Walk the Line, Cadillac Records nebo Pátrání po Sugar Manovi.

Se kterým spisovatelem byste šla ráda na večeři?

To je Stephen King.

A se kterým autorem byste se nebála jet na pustý ostrov a o čem byste si tam povídali?

Opět Stephen King, a to proto, že si myslím, že by to mohl být člověk velice vynalézavý, vtipný a inteligentní. Určitě bych s ním řešila jeho díla a vyptávala se, co ho k tomu vedlo a jestli má i nějaké osobní zkušenosti například s duchařinou, tak jako já. A myslím, že bych ho nabádala, aby napsal další knihu, pokud by tam byla tužka a papír, ale rozhodně ne tak, jako jeho "fanynka číslo jedna" v příbehu Misery nechce zemřít.

jarvis_559ea853498eafc2dbf3e57a.jpeg
Stephen King: Pan Mercedes
Foto: archiv
jarvis_559ea853498eafc2dbf3e57e.jpeg
Jo Nesbo: Sněhulák
Foto: archiv