Na sportovním vrcholu. Ladislav Kořán ve slávistickém dresu vítězí v jarním běhu Žižkovem. V té době trénoval s Emilem Zátopkem.
Foto: Archiv Ladislava Kořána
Ladislav Kořán běhal s Emilem Zátopkem a vyvinul kytaru, na kterou hrál Eric Clapton nebo třeba George Harrison. Komunisté ho zavřeli a okradli. V Jáchymově strávil 10 let. Tři a půl měsíce tam přežil v korekci. V emigraci pak pracoval pro Jacquese Cousteaua nebo dělal šperky pro filmové hvězdy.

Živé oči starého pána těkají po okolí. Otázka, zda se cítí být nejvíc sportovcem, podnikatelem, bývalým vězněm nebo vynálezcem, ho evidentně pobavila. "Nic z toho. Cítím se být především svobodným občanem USA a České republiky," říká devadesátiletý muž, jehož život by vydal na víc než jednu knihu, která o něm právě vychází.

Ta se nejvíc soustřeďuje na deset let, která strávil jako vězeň číslo 010806 komunistických koncentračních táborů. Tři a půl měsíce z toho byl v kobce korekce jáchymovského tábora, kde se těžil uran. Bez pomoci přátel by se z tohoto pobytu nevzpamatoval.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.