Pokud potkáte putující hejno žab, může to znamenat, že je mezi nimi váš princ. Nebo taky zemětřesení.
Foto: Shutterstock
Zvířata jsou k přírodním katastrofám mnohem citlivější než lidé. V Číně se rozhodli využívat zvířecí farmy k předpovídání zemětřesení. Nejlépe ho podle chovatele předpovídají slepice, žáby a ryby.

Čínské město Nan-ťing (Nanjing) začalo využívat k předpovědi přírodních pohrom zvířata. Ta reagují na katastrofy mnohem citlivěji než lidé a častou jsou nervózní ještě před případnou tragédií.

Podle serveru Times Of India by sedm farem v hlavním městě čínské provincie Ťiang-su mělo začít fungovat jako varovný systém před nebezpečným zemětřesením, které je v oblasti běžné. Pracovníci těchto farem mají za úkol hlásit změny v chování zvířat nejméně dvakrát denně nebo pokaždé, když se nezvykle promění.

Podle zvířecího chovatele Čou Chung-pinga z Ekologického parku Pan-čchiao (Banqiao) na nebezpečí nejlépe upozorňují slepice létající do korun stromů, hejna ryb skákající z vody a putující hejna žab.

Úřady do parku, který je domovem dvou set kanců, dvou tisíc kuřat a téměř sedmihektarovým rybníkem, dokonce nechaly nainstalovat kamery, aby vědci mohli zvířecí chování lépe dokumentovat.

"Odborníci na seismologii budou analyzovat hlášené abnormality a následně rozhodnou, zda se zemětřesení opravdu blíží, nebo nikoliv," řekl Čou. "Když bývá horko, tak je například běžné, že kuřata vzlétají do korun stromů a žádné nebezpečí nehrozí," dodal.

V roce 1970 bylo podle průzkumů Ústavu zoologie Čínské akademie věd například zjištěno, že až 58 druhů zvířat se chovalo před zemětřesením jinak než obvykle. Jednalo se přitom jak o divoká, tak o domestikovaná zvířata, jako jsou kočky, psi, pandy, ryby, hadi, krysy, mravenci a včely.

U zvířat, která žijí v lidských obydlích a pod zemí, například u krys a hadů, se navíc zjistilo, že jsou citlivější než ta, jež žijí nad zemí. Menší zvířata jsou podle výzkumů čínských vědců také citlivější než větší.

Zvířata, která budou na farmách předpovídat zemětřesení, musí být velmi citlivá na infrazvuk, ale odolná vůči jiným změnám životního prostředí a počasí. Aby byla předpověď spolehlivá, měly by mít podle šéfa seismologického ústavu v Nan-ťingu Čao Pinga farmy faunu s nejméně třemi zvířecími druhy a rybník o velikosti desítek hektarů.