Dům byl očištěn. Dostal přesný výraz podtrhující jeho formu. Na terase architekt Zdeněk Rychtařík s rodinou.
Foto: Filip Šlapal
Zdeněk Rychtařík si citlivou rekonstrukcí domu z roku 1981 vytvořil domov. Až teprve vlastní dům prověří, jestli jde architekt po správné cestě a zda styl, který ordinuje jiným, je sám schopný akceptovat. Na první pohled je jasné, jak se podařilo jemnými prostředky změnit dům k lepšímu.

Nachází se v Klánovicích, v pražské rezidenční čtvrti ležící v rozsáhlém lese na východním okraji metropole. Golf se tady hrával už za první republiky, tenis samozřejmě také. Klima je zde příznivé a čistota vzduchu více než uspokojivá. Mezi stromy vede spousta měkkých cest vhodných k nenáročné cyklistice či vycházkám. To jsou atributy, proč jsou Klánovice takzvaně dobrou adresou.

Samotný dům, kvůli němuž jsme se sem vypravili, je zajímavý z několika důvodů. Ukazuje, jak se dá oživit stavba, kterou by leckdo raději zboural a začal znovu, protože je to efektivnější. Architekt tedy musel pracovat s velmi nedávnou historií, a to jak místa, tak své rodiny. Což je ta nejtěžší kombinace. Bylo to však jeho rozhodnutí. Zřejmě osudové. Dům, který obnovoval, totiž stavěl v 70. letech minulého století jeho otec jako rodinné sídlo.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.