Kostel svaté Máří Magdalény v Božanově
Foto: Günter Bartoš
Obnovený benediktinský klášter povyšuje Broumov i celý region na místo s neopakovatelnou atmosférou. Dnes je zde galerie moderního umění, nové vzdělávací a kulturní centrum s workshopovými učebnami, nahrávacím studiem, tanečním a hudebním sálem i s ubytováním v někdejších celách mnichů. Vedle kláštera patří i všechny broumovské kostely mezi perly středoevropské architektury, ovšem opět velmi ohrožené.

Takovou situaci ještě Broumov nezažil. První dopravní kolaps v osmisetleté historii města se konal 26. dubna 2015. Když ovšem tamní ulice zaplnila souvislá řada aut, broumovští občané nenadávali, nežehrali, ale pobaveně, až radostně ji pozorovali.

"Mysleli jsme si, že se na opravené části kláštera přijde první den podívat tak dvě stě, možná pět set lidí. Ale ono jich přijelo na šest tisíc," líčí Jan Školník. Byl to právě on, kdo se svými kolegy z Agentury pro rozvoj Broumovska zorganizoval den otevřených dveří v tamním klášteře a především významně přispěl k jeho rozsáhlé rekonstrukci. Ta vrací velkou část roky chátrajícího barokního komplexu k jeho původním účelům. Z broumovského kláštera je opět centrum vzdělání a kultury, jehož význam přesahuje hranice města i regionu.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.